Wrocław: kurs języka migowego dla księży
Siedemnaście osób bierze udział w 12. Letnim Kursie Języka Migowego, który rozpoczął się dziś we Wrocławskim Seminarium Duchownym i potrwa do końca miesiąca.
Uczestnikami kursu są klerycy i księża, którzy przygotowują się do pracy w duszpasterstwie osób niepełnosprawnych lub katecheci, którzy mają kontakt z niesłyszącymi.
- Z językiem migowym jest tak, jak z każdym językiem obcym - można się go uczyć dwa tygodnie i 20 lat - mówi w rozmowie z KAI organizator kursu ks. Grzegorz Sokalski, duszpasterz niesłyszących diecezji gliwickiej.
Program ogólnopolskiego kursu realizowany jest w dwóch stopniach i pozwala na opanowanie znaków języka migowego niezbędnych w codziennej komunikacji z niesłyszącymi, przekazywania prawd katechizmowych, oraz tłumaczenia tekstów liturgicznych na język migowy. Dla księży ważne jest nabycie umiejętności odprawiania Mszy św. i sprawowanie sakramentów.
Jak wyjaśnia ks. Sokalski, z roku na rok przybywa świeckich uczestników kursu, zazwyczaj pracownicy ośrodków dla niesłyszących. 90 proc. uczestników wraca w następnych latach żeby udoskonalić kwalifikacje. Są też osoby, które realizują w ten sposób swoje zainteresowania ucząc się nowego sposobu komunikowania się. W sumie w ciągu 12 lat Letnie Kursy Języka Migowego ukończyło ponad 200 osób.
W Polsce około 60 duszpasterzy pracuje z osobami głuchymi.
Skomentuj artykuł