Wspólne oświadczenie Watykanu i luteran
Watykan i Światowa Federacja Luterańska przygotowują się obecnie do opracowania wspólnej deklaracją w związku z przypadającym za 6 lat Rokiem Reformacji. Oznajmił o tym kard. Kurt Koch 25 sierpnia w rozmowie z austriacką agencją katolicką "Kathpress".
Przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan powiedział, że obie strony będą chciały przedstawić to wydarzenie w kontekście dwutysiącletnich dziejów Kościoła, w tym ponad tysiąca pięciuset lat wspólnej historii. Dodał, że początek dla wspólnego świętowania Reformacji może stanowić obustronne wyznanie win, ale nie można na tym poprzestać.
- Jeśli nie będzie wspólnej refleksji nad przeszłością, jeśli nie dojdzie do wspólnego oczyszczenia pamięci i wyznanie win po obu stronach, nie będzie można w sposób poważny upamiętniać Reformacji - uważa szwajcarski purpurat kurialny. Przypomniał, że takie wyznanie win, "iż również Kościół katolicki odegrał istotną rolę w podziałach w Kościele i bierze za to odpowiedzialność", złożył już w 2000 roku, gdy trwał Wielki Jubileusz chrześcijaństwa, Jan Paweł II.
Szczególnie silny akcent na ekumenizm pragnie położyć Benedykt XVI podczas zbliżającej się wizyty w Niemczech, stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady. Podkreślił, że Niemcy są głównym krajem Reformacji, w którym żyje mniej więcej tyle samo katolików, co i ewangelików. Ponadto sam papież pochodzi z Niemiec i jako teolog wiele wniósł w dialog ekumeniczny. Także "Wspólną deklarację w sprawie nauki o usprawiedliwieniu" z 1999 r. zawdzięczamy jego wysiłkom w ostatniej, trudnej fazie powstawania tego dokumentu, przypomniał kard. Koch.
Zwrócił ponadto uwagę, że to sam papież zaproponował, aby w programie jego wizyty w Niemczech znalazło się więcej miejsca na sprawy ekumeniczne. Dlatego też Benedykt XVI wygłosi tam "słowa otuchy i zachęty" - jest przekonany kardynał. Dodał, że papież "z pewnością na nowo przypomni, że ekumenizm jest dla Kościoła katolickiego zadaniem i obowiązkiem, od których nie ma odwrotu".
Skomentuj artykuł