Wybory nowych władz Polskiej Rady Ekumenicznej

(fot. ekumenia.pl)
KAI / kw

W przyszłą środę 31 sierpnia w Centrum Luterańskim w Warszawie odbędzie się zgromadzenie ogólne Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE), na którym delegaci z Kościołów członkowskich wybiorą nowy Zarząd tej organizacji.

W tym roku upływa 5-letni mandat władz, wybranych 12 września 2011. Przewiduje się również wygłoszenie wykładu-refleksji nt. przypadającego w tym roku 70-lecia PRE.

DEON.PL POLECA

Porządek dzienny spotkania zakłada m.in. przyjęcie jego programu, sprawozdania: ustępującego prezesa - prawosławnego biskupa wrocławsko-szczecińskiego abp. Jeremiasza i komisji rewizyjnej, dyskusję nad nimi i udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi, po czym nastąpią wybory nowych władz Rady. Swoimi refleksjami na temat PRE w roku jej 70-lecia podzieli się bp Edward Puślecki, były zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP, sekretarz Zarządu PRE i prezes Towarzystwa Biblijnego w Polsce. Przewidziano również występ chóru "Modo Maiorum", przemówienia zaproszonych gości i słowo nowo wybranego prezesa Rady, który następnie spotka się z dziennikarzami na konferencji prasowej.

W skład Zarządu wchodzą prezes, dwaj wiceprezesi, sekretarz i skarbnik, wybierani właśnie na zgromadzeniu ogólnym.

Jest to najwyższe forum PRE, ma charakter sprawozdawczo-wyborczy i jest zwoływane w związku z upływem pięcioletniej kadencji władz. Poprzednie zgromadzenie obradowało 12 września 2011. W pracach tego gremium biorą udział delegaci 7 Kościołów członkowskich Rady i 2 organizacji stowarzyszonych.

Polska Rada Ekumeniczna jest społecznością Kościołów w niej zrzeszonych. Działa na rzecz rozwoju dialogu ekumenicznego, tolerancji religijnej oraz zbliżenia i pielęgnowania braterskich stosunków między Kościołami. Swą działalność prowadzi na wielu płaszczyznach: organizuje ekumeniczne nabożeństwa, konferencje, obozy i wymiany młodzieżowe, podejmuje inicjatywy diakonijne (charytatywne), prowadzi dialog międzywyznaniowy i konsultacje z organami państwa, współpracuje z mediami, realizuje różnorodne projekty. Swe prace Rada prowadzi za pośrednictwem komisji i oddziałów regionalnych.

Polska Rada Ekumeniczna powstała w Warszawie 15 listopada 1946 r. na spotkaniu 46 przedstawicieli 12 Kościołów i wyznań, istniejących wówczas w naszym kraju. Decyzja o powołaniu do życia Rady wieńczyła, symbolicznie, wielowiekowe wysiłki i dążenia najświatlejszych chrześcijan na naszych ziemiach, zmierzające do przywrócenia utraconej niegdyś jedności.

Obecnie do PRE należy siedem Kościołów: Chrześcijan Baptystów w RP, Ewangelicko-Augsburski w RP, Ewangelicko-Metodystyczny w RP, Ewangelicko-Reformowany w RP, Polskokatolicki w RP, Starokatolicki Mariawitów w RP oraz Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Członkami stowarzyszonymi PRE są Towarzystwo Biblijne w Polsce oraz Społeczne Towarzystwo Polskich Katolików.

Pracami PRE kieruje jej Prezydium, w którego skład wchodzą zwierzchnicy Kościołów członkowskich. Zarząd z prezesem na czele wykonuje uchwały Prezydium, prowadzi bieżące prace Rady oraz reprezentuje ją na zewnątrz. Zgromadzenie ogólne, w którym biorą udział delegacje Kościołów członkowskich i członków stowarzyszonych, wybiera Zarząd i prezesa Rady, decyduje o przyjęciu nowych członków i zmianach w statucie, a także zatwierdza sprawozdania i udziela absolutorium ustępującemu Zarządowi.

Więcej o Polskiej Radzie Ekumenicznej można się dowiedzieć ze strony www.ekumenia.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wybory nowych władz Polskiej Rady Ekumenicznej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.