Wzajemne uznanie chrztu przez chrześcijan

Wzajemne uznanie chrztu przez chrześcijan
(fot. sxc.hu)
KAI / pz

Dziewięć Kościołów w Holandii podpisało porozumienie o wzajemnym uznaniu chrztu. Jest to wynik trzech lat dyskusji w łonie tamtejszej ekumenicznej Rady Kościołów.

Uznanie chrztu udzielonego w innej wspólnocie chrześcijańskiej od dawna stanowiło problem w wielowyznaniowej Holandii. Na początku lat 60. XX w. duże emocje wywołało małżeństwo księżniczki Ireny - siostry obecnej królowej Beatrix - która chcąc wyjść za mąż za katolika musiała przyjąć chrzest w Kościele katolickim i tym samym zrezygnować z praw do korony. Przypadek ten doprowadził pod koniec lat 60. do serii dwustronnych deklaracji o uznaniu chrztu między Kościołem katolickim i niektórymi protestanckimi.

W 2009 r. Rada Kościołów w Holandii, grupująca 13 wyznań, ustanowiła grupę roboczą mającą za zadanie wypracowanie bardziej ogólnego porozumienia w tej dziedzinie. Główną trudnością było przezwyciężenie rozbieżności między niektórymi Kościołami uznającymi jedynie chrzest osób już wyznających wiarę - dorosłych lub dzieci - a tymi, które praktykują niemal wyłącznie chrzest dzieci.

Ostatecznie porozumienie o wzajemnym uznaniu chrztu zostało podpisane 29 maja przez Kościoły: anglikański, protestancki, reformowany, katolicki, syryjski, katolicki reformowany i kilka wspólnot ewangelikalnych. Składa się ono z dwóch tekstów. Pierwszy uznaje ważność chrztu udzielonego przez Kościoły-sygnatariuszy porozumienia w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego przez zanurzenie lub polanie wodą. Drugi tekst, pod którym podpisali się także menonici i baptyści stwierdza zbliżenie stanowisk na niektóre sporne tematy związane z chrztem.

Holenderska Rada Kościołów uznała podpisanie porozumienia za historyczną chwilę w ich historii. Ułatwi on uczestnictwo w liturgii wielu rodzinom mieszanym wyznaniowo, które "wychowują swe dzieci w mieszanej duchowości chrześcijańskiej". Jest też ważnym kamieniem milowym w zbliżeniu między Kościołami, które teraz powinny się skupić na dyskusjach wokół Eucharystii - wskazał Klaas van der Kamp, sekretarz generalny tej organizacji.

Z kolei Kościół katolicki, który już wcześniej uznawał chrzest w większości Kościołów, które podpisały obecne porozumienie, nie uważa tego tekstu za rewolucyjny. Działał jednak na rzecz jego powstania, gdyż konkretyzuje on wolę coraz bardziej zgodnej współpracy Kościołów - zaznaczył Bert Elbertse, rzecznik konferencji episkopatu Holandii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wzajemne uznanie chrztu przez chrześcijan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.