XII Dzień Islamu w Kościele w Polsce

(fot. flickr.com/ by syrialooks)
KAI / ad

Pod hasłem "Chrześcijanie i muzułmanie: poparcie dla duchowego wymiaru człowieka" przebiegnie tegoroczny Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne obchody odbędą się 26 stycznia w Warszawie.

Podczas spotkania, które rozpocznie muzyka Orientu, przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Całość zakończy wspólny posiłek. Inicjatywa polskiego Episkopatu jest pionierską w skali światowej.

Oprócz hierarchów katolickich i chrześcijan różnych wyznań w spotkaniu w Domu Parafialnym przy katedrze na warszawskiej Pradze wezmą udział polscy muzułmanie z muftim Tomaszem Miśkiewiczem a także przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w RP. Przybędą także ambasadorowie państw muzułmańskich w Polsce. Współgospodarzami spotkania będą: bp Romuald Kamiński, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi oraz Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 przy dźwiękach muzyki Orientu. Po powitaniu i wprowadzeniu w temat tegorocznych obchodów - "Chrześcijanie i muzułmanie: poparcie dla duchowego wymiaru człowieka", nastąpi czytanie odnośnych fragmentów Ksiąg Świętych: Biblii i Koranu.

DEON.PL POLECA

Następnie główny temat spotkania zostanie podjęty podczas dwugłosu chrześcijańsko-muzułmańskiego a następnie impresjami z pieszej pielgrzymki z Jerozolimy do Asyżu podzieli się Roman Zięba. Ostatnim oficjalnym punktem programu będą modlitwy i znak pokoju. Wyznawcy islamu wzniosą modlitwę spontaniczną - "Dua"; chrześcijańską modlitwę wiernych zakończy odmówienie "Ojcze nasz" po czym uczestnicy spotkania przekażą sobie nawzajem znak pokoju.

Całość zakończy się agapą - wspólnym posiłkiem chrześcijan i muzułmanów.

Idea dialogu chrześcijan i muzułmanów w Polsce, obecna wyraźniej pod koniec XX w., nawiązuje do ponad trzechsetletniej tradycji obecności muzułmanów i tolerancyjnej postawy ludności chrześcijańskiej wobec nich.

Pod koniec ubiegłego stulecia odbywało się wiele spotkań międzyreligijnych z udziałem wyznawców islamu. Współorganizatorem niektórych z nich była m.in. Fundacja D.O.M, która przyczyniła się do powstania w 1997 r. Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. To właśnie od Rady na czele z jej prezesem, Zdzisławem Bieleckim, (ówczesnym współprzewodniczącym Rady ze strony katolickiej) pochodzi idea Dnia Islamu.

W 2001 r. Konferencja Episkopat Polski wpisała to wydarzenie do oficjalnego kalendarza Kościoła katolickiego w naszym kraju, powierzając organizację Dnia Islamu Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski. Od roku 2007 funkcję tę pełni bp Romuald Kamiński.

Regularne obchody Dnia Islamu odbywają się także w Lublinie i Krakowie (od 2004 r.), a okazyjne w Olsztynie (2001), Opolu (2002) i Poznaniu (2008).

Tematykę obchodów Dnia Islamu wyznacza przesłanie kierowane do muzułmanów przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego z okazji corocznego święta na zakończenie miesiąca postu, ramadanu. W tym roku spotkania odbywają się pod hasłem "Chrześcijanie i muzułmanie: poparcie dla duchowego wymiaru człowieka".

"Chrześcijanie i muzułmanie, niezależnie od dzielących ich różnic, uznają godność osoby ludzkiej, mającej prawa i obowiązki - czytamy w przesłaniu papieskiej Rady. - Uważają, że inteligencja i wolność są darami, które winny skłaniać wierzących do uznawania podzielanych wzajemnie wartości, gdyż opierają się one na samej ludzkiej naturze".

W Polsce funkcjonują dwa religijne związki muzułmańskie wpisane do rejestru Kościołów i Związków Religijnych. Muzułmański Związek Religijny w RP (który powstał w 1925 r., zaś przez pastwo polskie został oficjalnie uznany w roku 1936 ) liczy obecnie ok. 6 tys. członków, zrzesza przede wszystkim Tatarów Muzułmanów Polskich. Największe ich skupiska mieszkają w województwie podlaskim (w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej). Zabytkowe meczety znajdują się w Bohonikach i Kruszynianach, gdzie mieszkają już tylko pojedyncze rodziny tatarskie.

Drugim związkiem wyznawców islamu jest zarejestrowana w 2004 r. Liga Muzułmańska w RP licząca ok 200 osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

XII Dzień Islamu w Kościele w Polsce
Komentarze (5)
&
<jerzy>
23 stycznia 2012, 22:22
Czy kiedyś my, chrześcijanie doczekamy się w krajach islamskich Swięta? Oprócz pogrzebowego oczywiście? Bo u nas jak widzę było już sporo tych Dni islamu? A może nasi rodzimi muzułmanie, jak Pan Miśkiewicz zaproszą naszych przedstawicieli do siebie? Na litość, to jakaś paranoja! O ginących chrześcijanach cisza, a my wyprawiamy święta ich mordercom. Nie wolno nam za przeproszeniem, wrzucać wszystkich ludzi - należących, do ; wspólnot, wyznań, narodów etc.. z powodu zła jakie, ma miejsce w tychże wymienionych, itp.. do tzw. "jednego wora", czy delikatniej "szufladki".  Polscy muzułmanie nie mogą odpowiadać, za tych, którzy są sprawcami masakr i innych okropieństw w odległej części świata. Ci "nasi" w większości, to potomkowie tych, którzy walczyli za naszą Ojczyznę... W geście opisanym powyżej, który ma tradycje starsze, niż konflikt w Zatoce Perskiej, czy w Palestynie, chodzi, o coś co jest większe, niż droga odwetu. Chrześcijańskim  sposobem  walki ze złem, jest co?, ano DOBRO właśnie, które możemy (czy raczej mamy obowiązek), wyrażać na różne sposoby, chciażby na dobry początek - życzliwe podejście i "nastawienie" do każdego człowieka, bez względu na to w co lub kogo on wierzy. Konflikty, które mają miejsce teraz, "ktoś"?  (wiemy z historii) kiedyś sprowokował, mało - nadal to robi. W chrześcijaństwie jest "nastawianie drugiego policzka", do zgody, a i tak życzymy  "Kowalskiemu" (żeby go [..] i tak dalej), a nasi "trudniesi" bracia, mają "oko za oko, ząb za ząb"..... , od czegoś trzeba zacząć.
D
dacho
23 stycznia 2012, 22:09
Rzeczywiście. To jakiś absurd, że urządzamy święta islamu, że mówimy o wspólnym dla nas duchowym wymiarze człowieka. Tymczasem w większości krajów islamskich nie można nawet nosić krzyżyka na szyi! My pozwalamy im budować meczety, a oni podkładają bomby pod nasze kościoły i zabijają naszych współwyznawców. Przejrzyjmy na oczy i przestańmy wierzyć, że islam to religia pokoju! I dość wychwalania tego, co w przyszłości, a może już teraz, zniszczy Europę!
B
beata
23 stycznia 2012, 20:44
Czy kiedyś my, chrześcijanie doczekamy się w krajach islamskich Swięta? Oprócz pogrzebowego oczywiście? Bo u nas jak widzę było już sporo tych Dni islamu? A może nasi rodzimi muzułmanie, jak Pan Miśkiewicz zaproszą naszych przedstawicieli do siebie? Na litość, to jakaś paranoja! O ginących chrześcijanach cisza, a my wyprawiamy święta ich mordercom.
R
robert
23 stycznia 2012, 20:09
czemu islam dopuszcza się tylu zbrodni na chrześcijanach i czy większość ludzi wie że to nie religia tylko system polityczny który nijak się ma do europejskiej tolerancji. Że już nie wspomnę o łamaniu podstawowych praw człowieka przez ten system w krajach gdzie ma większość 
R
robert
23 stycznia 2012, 20:02