XIII Dzień Judaizmu w Kościele w Polsce

XIII Dzień Judaizmu w Kościele w Polsce
(fot. poznan.pl)
KAI / psd

Tarnów będzie gospodarzem centralnych obchodów XIII Dnia Judaizmu organizowanych corocznie 17 stycznia. Kościół w Polsce należy do niewielu w Europie, w których obchodzony jest Dzień Judaizmu. W tym jego hasłem będą słowa z Księgi Rodzaju opisujące powołanie Abrahama: „Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej do kraju, który ci ukażę”.

Decyzją Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem centralne obchody odbędą się tym razem w Tarnowie. Rozpoczną się już w sobotę 16 stycznia projekcją filmu „Cud purymowy” w reżyserii Izabelli Cywińskiej oraz koncertem muzyki klezmerskiej SHOLEM, które odbędą się w tarnowskim Kinie Marzenie.

W niedzielę 17 stycznia, w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie o godz. 10 rozpocznie się Spotkanie wokół Biblii. Zostanie też otwarta wystawa pt. „Cmentarze żydowskie i synagogi dawnej Galicji”. Na godz. 11.30 organizatorzy zaplanowali konferencję prasową dla mediów, która odbędzie się w Sali Lustrzanej gmachu dawnej galicyjskiej Kasy Oszczędności miasta Tarnowa.

DEON.PL POLECA

Dzień Judaizmu będzie też okazją do modlitwy. Mieszkańcy Tarnowa i uczestnicy ogólnopolskich obchodów będą mogli odwiedzić tarnowski Kirkut, znajdujący się obecnie obok kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej oraz modlić się przy Bimie, pozostałej po najstarszej synagodze w Tarnowie.

Po południu, o godz. 15.30 w tarnowskiej katedrze odbędzie się nabożeństwo Słowa Bożego. Po nim zaplanowano dyskusję panelową przedstawicieli katolików i Żydów (w Sali Lustrzanej). Wezmą w niej udział m.in. Piotr Kadlĉik, rabin Michael Schudrich, ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner, biskup tarnowski Wiktor Skworc oraz przewodniczący Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem bp Mieczysław Cisło.

Ostatnim punktem centralnych obchodów XIII Dnia Judaizmu będzie koncert kantora Azi Schwarz`a z Jerozolimy z towarzyszeniem Chóru Katedralnego Pueri Cantores Tarnovienses oraz Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej. Podczas tej uroczystości, która odbędzie się w auli WSD tytuł Człowieka Pojednania zostanie przyznany rabinowi dr. Alon Goshen Gottsteinowi z Międzyreligijnego Instytutu Elijah.

Specjalne Słowo na XIII Dzień Judaizmu, wydał przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego bp Mieczysław Cisło. Przypomniał w nim, że wedle Soboru judaizmu, jak żadna inna religia – jest dla chrześcijan rzeczywistością nie zewnętrzną, lecz „czymś wewnętrznym”.

„Dziś stajemy obok siebie jako bracia, którzy po tak długim czasie zapomnienia, obcości, a nawet wrogości, odkrywamy wspólne korzenie, sięgające zarania dziejów zbawienia, u których początku jawi się postać Abrahama, wspólnego ojca wiary, w którego wierze my, chrześcijanie, jesteśmy dla Żydów ‘młodszymi braćmi – napisał bp Cisło.

“Spotkania z wierzącymi Żydami uświadamiają nam coraz bardziej jeszcze jedną naszą wspólną odpowiedzialność, mianowicie, tę za losy religii objawionej na kontynencie europejskim, zdominowanym coraz bardziej przez agresywny laicyzm” – zwraca uwagę bp Cisło.

Organizatorem obchodów XIII Dnia Judaizmu w Tarnowie jest biskup tarnowski oraz Kuria Diecezjalna w Tarnowskie przy współudziale prezydenta miasta Tarnowa.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest jedną z inicjatyw Episkopatu Polski. Został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r.

Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, powołany w 1996 r. prowadzi dialog z przedstawicielami judaizmu, a jego celem jest upowszechnianie postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich.

Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast Żydów w Polsce mieszka ok. 20 tys.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

XIII Dzień Judaizmu w Kościele w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.