Zakopane: ks. Popiełuszko patronem gimnazjum

(fot. PAP/Grzegorz Momot)
PAP / psd

Imię zamordowanego 27 lata temu przez oficerów SB, legendarnego kapelana Solidarności, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki od środy nosi Gimnazjum nr 3 w Zakopanem-Olczy.

Uroczystości poświęcenia nowego sztandaru szkoły dokonał ks. biskup Grzegorz Ryś, a nie jak wcześniej zapowiadano, kardynał Stanisław Dziwisz.

DEON.PL POLECA

W homilii poprzedzającej poświęcenie sztandaru, biskup Ryś przytoczył słowa legendarnego kapelana Solidarności: "Aby zło dobrem zwyciężać nie wolno działać przemocą. Ksiądz Jerzy był wolny od przemocy, był jak słup graniczny, na którym zło się zatrzymywało i nie przenikało przez niego" - mówił biskup.

Biskup przypomniał, że ksiądz Popiełuszko w swoim życiu wielokrotnie zderzał się z przemocą i kilkakrotnie próbowano go zamordować. Powiedział również, że trudno wybrać lepszego patrona "Otrzymujecie w osobie księdza Jerzego niesamowitego nauczyciela" - powiedział biskup i życzył wszystkim, którzy są i będą związani z tą szkołą, aby byli jak ks. Jerzy, "takimi słupami granicznymi między dobrem a złem".

Na poświęconym sztandarze zakopiańskiego gimnazjum umieszczono wizerunek księdze Popiełuszki wraz z mottem "Zło dobrem zwyciężaj".

Z patrona dumni są uczniowie gimnazjum na zakopiańskiej Olczy. "Chcemy wzorować się na niezłomnej postawie ks. Jerzego, który swoim życiem i decyzjami pokazał, co znaczy odwaga i patriotyzm" - powiedział PAP gimnazjalista Jakub Kluś.

Uroczystości towarzyszyło otwarcie wystawy fotografii "Nasz duszpasterz i my" autorstwa Jerzego Szóstki - białostoczanina, przyjaciela księdza Jerzego, a jednocześnie fotografa przy parafii Św. Stanisława Kostki w Warszawie. Wystawę na terenie olczańskiego gimnazjum zorganizował białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Na wystawie prezentowane są plansze ze zdjęciami z lat 1980-1988, dokumentującymi działalność ks. Jerzego i ludzi mu bliskich oraz ówczesną sytuację polityczną.

Na zaprezentowanych fotografiach można zobaczyć m.in. msze za ojczyznę odprawiane przez księdza Jerzego, zdjęcia robotników Huty Warszawa, z którymi był zaprzyjaźniony. Na ekspozycji znalazły się także zdjęcia z manifestacji patriotycznych w Warszawie, pogrzebu Grzegorza Przemyka oraz samego Jerzego Popiełuszko, a także późniejszych pielgrzymek ludzi pracy, m.in. do wsi Okopy koło Suchowoli, rodzinnej miejscowości księdza Jerzego.

Wystawa ta wcześniej była prezentowana m.in. w kościele Misji Katolickiej w centrum Paryża.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy k. Suchowoli na Białostocczyźnie w ubogiej katolickiej rodzinie rolników. Jak wielokrotnie podkreślał, to m.in. dzięki religijnemu wychowaniu, które otrzymał od rodziców, zdecydował się zostać księdzem.

W 1965 r., po uzyskaniu świadectwa dojrzałości wstąpił do Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 maja 1972 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą. W kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu ks. Popiełuszko organizował wykłady dotyczące m.in. katolickiej nauki społecznej.

Po wprowadzeniu stanu wojennego ks. Jerzy organizował liczne działania charytatywne. Wspomagał prześladowanych i internowanych oraz ich rodziny. W podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki gromadzona była m.in. żywność i leki.

Ks. Popiełuszko przewodził w kościele św. Stanisława Kostki mszom w intencji ojczyzny i tych, którzy za nią cierpią. W swoich kazaniach nawoływał, by "zło dobrem zwyciężać".

19 października 1984 r. ks. Popiełuszko został porwany przez trzech oficerów SB, kiedy wraz kierowcą jechał samochodem na trasie Bydgoszcz - Toruń. Uprowadzony ksiądz Popiełuszko był torturowany, skrępowany i wieziony w bagażniku, a potem obciążony kamieniami i wrzucony do Wisły w okolicach tamy we Włocławku. Jego ciało wyłowiono 30 października.

Pogrzeb ks. Popiełuszki na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie zgromadził ogromną liczbę ludzi i stał się manifestacją patriotyzmu i sprzeciwu wobec władz komunistycznych. Ks. Popiełuszko został beatyfikowany w 2010 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zakopane: ks. Popiełuszko patronem gimnazjum
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.