Zapowiedź IV Kongresu Kultury Chrześcijańskiej

(fot. Ryszard Hołubowicz / http://pl.wikipedia.org / CC BY-SA 3.0)
PAP / mh

Zadaniem twórców kultury powinno być wskazywanie podstawowych wartości, których każdy człowiek potrzebuje do swojego rozwoju - powiedział w czwartek w Warszawie metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, zapowiadając IV Kongres Kultury Chrześcijańskiej.

Kongres pod hasłem: "W poszukiwaniu człowieka w człowieku. Chrześcijańskie korzenie nadziei" odbędzie się w dniach 27-30 września na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Nawiązując do hasła kongresu "W poszukiwaniu człowieka w człowieku. Chrześcijańskie korzenie nadziei", abp Budzik podkreślił, że obecny kongres nawiązuje do wielkiego dziedzictwa Jana Pawła II, a jego temat skłania się w kierunku chrześcijańskiej antropologii. "Szukać człowieka w człowieku", to "odkrywać zamysł, który towarzyszył Stwórcy, gdy postanowił uczynić człowieka na swój obraz i podobieństwo" - zaznaczył hierarcha.

Formułując pytanie o człowieka z perspektywy chrześcijańskiej, to - jak podkreślił abp Budzik - "iść drogą wskazaną przez Jana Pawła II, który w trakcie historycznej homilii na pl. Zwycięstwa w Warszawie w 1979 roku powiedział: - Człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa, a raczej człowiek nie może sam siebie do końca zrozumieć bez Chrystusa".

DEON.PL POLECA


Sekretarz kongresu ks. Tomasz Adamczyk podkreślił, że temat IV Kongresu Kultury Chrześcijańskiej zaproponował śp. abp Józef Życiński oraz wyznaczył jego prelegentów. Dodał, że abp Życiński pragnął też, by kongres ten skupił się na dziedzictwie Jana Pawła II.

W kongresie, który będzie miał charakter międzynarodowy i międzyreligijny, udział wezmą m.in. biograf papieski George Weigel, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, filozof i publicysta ks. Tomasz Halik, prof. Rocco Buttiglione, dziekan Wydziału Teologicznego w Insbrucku ks. prof. Józef Niewiadomski oraz filozof prof. Zygmunt Bauman.

Na kongresie podjęte będą m.in. takie kwestie jak: "Bł. Jan Paweł II i Kościół katolicki w debacie na temat praw człowieka", "Europa dwóch płuc. Chrześcijańska dusza kultury europejskiej", "Człowiek drogą Kościoła. A co drogą człowieka", "Bestia czy partner dialogu z Bogiem? Dramatyczne podejście do prawdy o człowieku", "Abp Józef Życiński w Kościele, w kulturze i w Polsce".

Obok wykładów i paneli dyskusyjnych kongresowi towarzyszyć będą spektakle teatralne, koncerty muzyki klasycznej i wystawy.

Pierwszy kongres pod hasłem "Sacrum i kultura: chrześcijańskie korzenie przyszłości" odbył się w 2000 roku z inicjatywy abp. Józefa Życińskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zapowiedź IV Kongresu Kultury Chrześcijańskiej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.