Zapytaliśmy ministerstwo o lekcje religii. Po siedmiu tygodniach wciąż nie mamy odpowiedzi

Fot. Depositphotos.com
DEON.pl / mł

Dyskusja wokół organizacji lekcji religii wciąż trwa. W niepewności pozostają nie tylko rodzice, ale także kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli, którzy wciąż nie wiedzą, czy i w jakim wymiarze będą mieli pracę od września.

Kuriozalna sytuacja nie została rozwiązana na czas, a jej implikacje społeczne zostały przez MEN zignorowane, podobnie jak pytania, które 12 czerwca przesłaliśmy do rzecznika MEN. Ponieważ do tej pory nie doczekaliśmy się odpowiedzi, a dodzwonienie się do rzecznika MEN okazało się mimo wielu prób niemożliwe, postanowiliśmy opublikować zadane ministerstwu pytania.

Pytania o lekcje religii, na które nie odpowiedziało MEN

1. 29 kwietnia 2024 roku min. Katarzyna Lubnauer skierowała do konsultacji projekt rozporządzenia ministra edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach wraz z uzasadnieniem i OSR. Projekt został wysłany do 27 instytucji i związków wyznaniowych.

DEON.PL WSPIERA

- Którzy z adresatów pisma przesłali opinię do ministerstwa w wyznaczonym terminie 30 dni?

2. Na stronie ministerstwa jest opublikowany projekt w/w rozporządzenia. Na dzień 12 czerwca nie ma jednak zamieszczonych stanowisk zgłoszonych w ramach konsultacji publicznych.

- Kiedy te stanowiska zostaną opublikowane?
- Kiedy zostanie udostępniony raport z konsultacji?

3. W ocenie skutków regulacji znajduje się informacja o wpływie rozporządzenia na rynek pracy, która brzmi następująco: "może spowodować zmniejszenie wymiaru zatrudnienia nauczycieli religii (i etyki), a co za tym idzie konieczność poszukiwania przez nich innej pracy". Liczba nauczycieli, o których mowa, to 30 435 osób.

- W jaki sposób ministerstwo chce wesprzeć nauczycieli religii, którzy w perspektywie najbliższego kwartału stracą pracę? Mowa o 4,5 proc. wszystkich nauczycieli w Polsce.

4. Konsultowane rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2024 roku.

- Kiedy ministerstwo planuje ogłoszenie rozporządzenia?
- Czy przy planowaniu tego terminu zadbano o pozostawienie dyrektorom szkół odpowiedniej ilości czasu na organizację pracy nauczycieli?
- Z jakich przyczyn ministerstwo nie zajęło się sprawą rozporządzenia we wcześniejszym terminie?

5. W opublikowanej na stronie ministerstwa ocenie skutków regulacji widnieje informacja, że projekt został przedstawiony do konsultacji Zarządowi Głównemu Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Związkowi Zawodowemu Pracowników Oświaty i Wychowania "Oświata". Na liście organizacji i związków, do których w piśmie z 29 kwietnia wystosowała prośbę o konsultację min. Lubnauer, nie ma tych organizacji.

- Czy wymienione dwie organizacje zostały poproszone o konsultacje?

Co już wiadomo?

Jak dotąd ministerstwo opublikowało 9 lipca na rządowej stronie opinie nadesłane w ramach konsultacji - nie wiadomo jednak, czy są to wszystkie nadesłane stanowiska. Nie został poruszony temat ewentualnych zwolnień nauczycieli religii, a jedyna kwestia, która została oficjalnie rozstrzygnięta, dotyczy wieku uczniów, których będzie można łączyć w międzyklasowe grupy. Toczy się też interesująca dyskusja między Konferencją Episkopatu Polski i MEN, dotycząca rozumienia zapisu wymagajacego od ministerstwa działania "w porozumieniu" z kościołami i związkami wyznaniowymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zapytaliśmy ministerstwo o lekcje religii. Po siedmiu tygodniach wciąż nie mamy odpowiedzi
Komentarze (1)
LH
~Leon Hedwig
1 sierpnia 2024, 15:12
A coz tu wiele odpowiadac. W sytuacji zmniejszenia liczby godzin religii Kurie diecezjalne ni beda wydawaly katechetom swieckim misji kanonicznej - ktora jest niezbednym dokumentem aby ktos mogl uczyc. Misje beda wydawane tylko katechetom duchownym, co spowoduje ze katecheci swieccy beda kierowali do sadu pracy pozwy przeciw kuriom. W ten sposob ministerstwo osiagnie bardzo satysfakcjonujacy efekt.