Zaskakujący sondaż. 37 proc. katolików odpowiedziało, że rozważa odejście z Kościoła

Zaskakujący sondaż. 37 proc. katolików odpowiedziało, że rozważa odejście z Kościoła
(fot. depositphotos.com)
news.gallup.com / sz

Badania przeprowadził Instytut Gallupa, najstarszy na świecie instytut badania opinii społecznej.

W związku z ostatnimi oskarżeniami wobec wielu amerykańskich duchownych o wykorzystywanie seksualne i pedofilię, wierni mają coraz więcej wątpliwości czy pozostać w Kościele i jednocześnie coraz mnie zaufania do księży i biskupów. Takie wnioski można wyciągnąć z badań przeprowadzonych w lutym i styczniu 2019 r.

DEON.PL POLECA

Instytut Gallupa postanowił przeprowadzić wśród katolików badanie podobne do tego, które odbyło się w 2002 r. tuż po ujawnieniu przez The Boston Globe przypadków pedofilii oraz jej tuszowania w Kościele katolickim w USA. Już wtedy wyniki były niepokojące, najnowsze badania pokazują jednak dalszy spadek zaufania wobec hierarchów i działań Kościoła. Badanie odbyło się w dniach 21-27 stycznia i 12-28 lutego tego roku, czyli m.in. w czasie trwania watykańskiego szczytu poświęconego pedofilii wśród duchownych. Wywiady przeprowadzono wśród 581 amerykańskich katolików. 37 proc. badanych stwierdziło, że zadają sobie pytania o to, czy pozostać w Kościele. To wzrost aż o 15 proc. w stosunku do 2002 roku.

W dalszej części podsumowania badanych podzielono na grupy według ich zaangażowania w życie religijne. Wątpliwości i pytania o przynależność do Kościoła najczęściej zgłaszały osoby, które uczęszczają do niego "rzadko lub nigdy" - to aż 46 proc. (29 proc. - w nawiasach umieszczone są dla porównania wyniki z 2002 r.). Kolejną pokaźną grupą były osoby uczęszczające do Kościoła raz w miesiącu - 37 proc. (24 proc.). Wśród najbardziej zaangażowanych, którzy deklarują swoją obecność podczas mszy co tydzień, aż 22 proc. (13 proc) zgłasza podobne wątpliwości. "Nie stwierdzono znaczących różnic w proporcjach katolików kwestionujących ich przynależność do Kościoła według wieku lub płci" - czytamy .

Badanych zapytano również o ich zaufanie względem papieża Franciszka. 40 proc. amerykańskich katolików ma wobec papieża "dużo zaufania", a 18 proc. "dość dużo". Skłonne do zaufania względem Franciszka są osoby zaangażowane w życie religijne bardziej niż te, które deklarują sporadyczne uczestnictwo - 68 proc. do 50 proc. Co ciekawe wyższy odsetek występuje wśród kobiet - 68 proc. z nich ufa papieżowi; niż u mężczyzn - tylko 50 proc.

Największe różnice w zaufaniu widoczne są natomiast wobec duchownych, biskupów i przywódców w lokalnym amerykańskim Kościele. 89 proc. wiernych uczęszczających co tydzień do Kościoła ufa swoim kapłanom, a tylko 39 proc. tych, którzy angażują się rzadko.

Instytut Gallupa podkreśla w podsumowaniu, że wysoki wynik osób rozważających odejście z Kościoła nie jest równoznacznym z tym, że Kościół w USA straci nagle 37 proc. wiernych. "Katolicy wstrząśnięci najnowszym skandalem mogą zareagować w inny sposób niż opuszczając Kościół, np. poprzez uczęszczanie do niego rzadziej i wykazywanie mniejszej skłonności do słuchania nauk przywódców kościelnych w sprawach wiary". To scenariusz, który już raz się zrealizował po ujawnieniu przez The Boston Globe afery pedofilskiej w diecezji bostońskiej. Badaczy niepokoi natomiast niski wynik zaufania wobec papieża wśród zaangażowanych katolików. Zauważają, że papież jako głowa Kościoła przewodzi zmianom i walce z nadużyciami i tuszowaniem.

Cały raport można przeczytać pod tym linkiem (tekst w j. angielskim)<<

Zaskakujący sondaż. 37 proc. katolików odpowiedziało, że rozważa odejście z Kościoła - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Zaskakujący sondaż. 37 proc. katolików odpowiedziało, że rozważa odejście z Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.