Zdumiewające odkrycie w antycznej bazylice pod Rzymem. Chodzi o mozaiki
Podczas prac wykopaliskowych przy antycznej katedrze w Ostii pod Rzymem archeolodzy odkryli dobrze zachowane pozostałości mozaiki. Badana w tym roku zachodnia część kościoła jest znacznie lepiej zachowana, niż oczekiwano, poinformował Niemiecki Instytut Archeologiczny w Berlinie.
Kościół jest jedną z najstarszych siedzib biskupich w chrześcijaństwie. Został założony przez Konstantyna Wielkiego i zbudowany za jego życia w IV wieku.
Przy wykopaliskach pracowało prawie 40 badaczy z Rzymu, Kolonii i Bonn. Odnaleziono dowody świadczące, że kościół opuszczony na początku IX wieku był użytkowany aż do wczesnego średniowiecza. Ponadto kolejne odnalezione elementy, np. kolumny, również pozwoliły na wysnucie nowych wniosków co do architektury katedry.
Z dotychczasowych badań wynika, że w pierwszym sezonie wykopaliskowym w ubiegłym roku zbadano wschodnią część trójnawowej bazyliki. W przyszłym roku planowane są wykopaliska na południowym skrzydle i przyległym zespole budynków, który prawdopodobnie stanowił przestrzeń mieszkalną i reprezentacyjną biskupa.
Przez stulecia starożytna Ostia, obok Aleksandrii i Kartaginy, była najważniejszym miastem portowym Morza Śródziemnego. W szczytowym okresie II wieku n.e. miasto liczyło około 50 tys. mieszkańców. Wraz z upadkiem Rzymu i spadkiem handlu miasto portowe straciło na znaczeniu i popadło w ruinę.
Pierwsze prace wykopaliskowe rozpoczęto za czasów papieża Piusa VII (1800-1823) na początku XIX wieku. Dziś Ostia Antica wraz z Pompejami to jedno z największych i najważniejszych stanowisk archeologicznych w Europie. W 2020 roku dawne miasto portowe zostało wyróżnione pieczęcią Europejskiego Dziedzictwa Kultury.
Źródło: KAI / tk
Skomentuj artykuł