Zezwolono na drugie małżeństwo duchownych prawosławnych w dwóch przypadkach

(fot. shutterstock.com)
KAI / jp

To historyczna zmiana w Kościele prawosławnym.

Święty Synod Patriarchatu Ekumenicznego postanowił, że zezwoli na drugie małżeństwo duchownych prawosławnych w przypadku owdowienia lub opuszczenia przez żonę - poinformowano na oficjalnym portalu Romfea.gr.

DEON.PL POLECA

Decyzja ta jest uważana za historyczną w Kościele prawosławnym. Nie dotyczy ona wypadków, gdy duchowny zechce opuścić swoją małżonkę, aby poślubić inną kobietę. Podkreślono, że każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie, a biskup któremu on podlega prześle szczegółowe informacje na temat danego przypadku, które oceni Święty Synod Patriarchatu Ekumenicznego (odpowiednik konferencji episkopatu w Kościele obrządku łacińskiego).

Ponadto ceremonia ślubna drugiego małżeństwa duchownego ma się ograniczyć do prostej modlitwy odbywać się jedynie w ścisłym gronie rodzinnym. Oczekuje się, że w najbliższych dniach list w tej sprawie, zawierający szczegóły i wskazania wystosuje Patriarcha Ekumeniczny, Bartłomiej I.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zezwolono na drugie małżeństwo duchownych prawosławnych w dwóch przypadkach
Komentarze (5)
4 września 2018, 20:25
XIX Sobór Powszechny, Trydencki: Sesja XXIV (1563) Kan. 2. Gdyby ktoś mówił, że chrześcijanie mogą mieć jednocześnie wiele żon i że żadne prawo Boże tego nie zakazuje – niech będzie wykluczony ze społeczności wiernych. (DH 1802, BF VII. 597) *** Kan. 5. Gdyby ktoś mówił, że węzeł małżeński może być rozwiązany z powodu herezji, uciążliwości pożycia lub ciągłej nieobecności małżonka – niech będzie wykluczony ze społeczności wiernych. (DH 1805, BF VII. 600) *** Kan. 7. Jeśli ktoś twierdzi, że Kościół myli się, gdy głosił i głosi zgodnie z Ewangelią i Apostołów [Mk 10; 1 Kor 7], że węzeł małżeński nie może być rozwiązany z powodu cudzołóstwa jednego z małżonków i że żadna ze stron, nawet niewinna, która nie dała powodu do cudzołóstwa, nie może zawrzeć innego małżeństwa za życia drugiego małżonka, i że cudzołoży ten, kto opuściwszy cudzołożną żonę, weźmie sobie drugą, lub ta, która opuściwszy cudzołożnego męża, wyjdzie za innego – niech będzie wykluczony ze społeczności wiernych. (DH 1807, BF VII. 602) Czego się spodziewać po schizmatykach i heretykach?
4 września 2018, 13:43
owodowienia - to da sie zrozumieć opuszczenia przez żonę - to też niestety rozumiem, podobna praktyka dotyczy już świeckich...
7 września 2018, 12:10
Jak by co. W pierwszym przypadku nie mam uwag - to jest racjonalne. W drugim przypadku, jestem przeciw, natomiast takie samo rozwiązanie proponują świeckim, więc... niestety nic dziwnego.
WW
Walenty Walentynowicz
4 września 2018, 12:47
czyli gangrena zepsucia dotyka też i prawosławie, szybko przyjdą śluby gejów i lesbijek
JK
Jacek K
4 września 2018, 12:50
A kiedy w dziejach gangrena zapsucia nie dotykała kościoła? Czytałeś może jakieś teksty i historii kościoła?