Zmarł Juliusz Zychowicz, wybitny tłumacz

6 lat temu

24 marca br. w Krakowie zmarł Juliusz Zychowicz (ur. 1924), działacz katolicki, wybitny tłumacz (z kilku języków). Wśród ok. stu przełożonych przezeń książek są dzieła m.in.: Josepha Ratzingera, Karla Rahnera, Hansa Ursa von Balthasara, Romana Guardiniego, Paula Tillicha, Martina Bubera i Anselma Grüna.

Współpracował m.in. z "Tygodnikiem Powszechnym", WAM-em, Znakiem, Wydawnictwem "W drodze" i Wydawnictwem Literackim. Za swą pracę translatorską otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich "Feniks" (2002).

Począwszy od połowy lat 60. ubiegłego wieku Juliusz Zychowicz nawiązał kontakt z niezależnymi środowiskami chrześcijańskimi w NRD i Czechosłowacji. Współpracował m.in. z "Akcją Znaków Pokuty", a potem również z ruchem "Pax Christi". Organizował obozy młodzieżowe (Niemców w Polsce i Polaków w NRD); był "opiekunem" grup niemieckich pielgrzymujących do Częstochowy; pośredniczył w spotkaniach czeskich, słowackich i niemieckich działaczy katolickich z krakowskim KIK-iem, redakcją "Tygodnika Powszechnego" i "Znaku".

Przez wiele lat jego krakowski adres dobrze znali odwiedzający Polskę chrześcijanie z NRD i z Czechosłowacji. Do jego bliskich przyjaciół należeli m.in.: pastor Freidrich Magirius z Lipska i dwaj słowaccy dysydenci: ks. Vladimir Jukl oraz dr Silvester Krčmery, organizatorzy podziemnego Kościoła na Słowacji. W archiwach NRD-owskiej Służby Bezpieczeństwa "Stasi" wymieniany jest jako jedna z najważniejszych osób umożliwiających kontakty pomiędzy niezależnymi środowiskami w Polsce i w NRD.

Na przełomie lat 60. i 70. Juliusz Zychowicz był głęboko zaangażowany w prace Synodu Archidiecezji Krakowskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zmarł Juliusz Zychowicz, wybitny tłumacz
Komentarze (1)
MM
Marek Michał
25 marca 2014, 21:21
Prawdziwy Sługa słowa i zasłuchany w Słowo; oddający sens i odsłaniający ścieżki ku ideom nieprzemijającym; przewodnik po symbolam obecności Wiekuistego; pełen troski o źródłowe rozumienie wiary i czerpanie z jej głębi; podążający ku niegasnącemu Światłu...

Skomentuj artykuł

Zmarł Juliusz Zychowicz, wybitny tłumacz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.