Zmarł kardynał Edward I. Cassidy z Australii

Zmarł kardynał Edward I. Cassidy z Australii
Kardynał Edward I. Cassidy (fot. YouTube / St. Mary's Cathedral Sydney)
7 miesięcy temu

W wieku 96 lat dziś rano zmarł australijski kardynał Edward I. Cassidy, były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Edward I. Cassidy urodził się 5 lipca 1924 r. w Sydney (Australia). Po ukończeniu Parramatta High School w Sydney, wstąpił do służby cywilnej Nowej Południowej Walii i przez około trzy miesiące służył w Ministerstwie Transportu i Ruchu Drogowego. W lutym 1943 r. zaczął uczęszczać do St Dove's Seminary, Springwood, a od następnego roku do St. Patrick's College, Manly, gdzie ukończył studia filozoficzno-teologiczne. Święcenia kapłańskie przyjął 23 lipca 1949 roku w katedrze Sydney i został włączony do prezbiterium diecezji Wagga Wagga, gdzie a w latach 1950-52 posługiwał jako wikariusz w parafii Yenda.

Od 1952 r. studiował prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, który ukończył w 1955 r. z wyróżnieniem, za studium historyczno-prawne na temat znaczenia delegata apostolskiego. Od 1953 r. studiował również w Papieskiej Akademii Kościelnej, a następnie wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej.

Pierwszym miejscem jego pracy była Internuncjatura Apostolska w Indiach (1955-62); następnie przez pięć lat pracował w Nuncjaturze Apostolskiej w Dublinie, dwa lata w Salwadorze (1967-69) i rok w Argentynie.

27 października 1970 r. papież Paweł VI mianował go arcybiskupem tytularnym Amanzia i jednocześnie pro-nuncjuszem w Republice Chińskiej (Tajwan). Edward I. Cassidy święcenia biskupie przyjął 15 listopada 1970 r. z rąk ówczesnego sekretarza stanu Watykanu kard. Jean-Marie Villota.

W 1972 r. bp Cassidy został mianowany pierwszym pro-nuncjuszem w Bangladeszu, kraju, który niedawno uzyskał niepodległość oraz delegatem apostolskim w Birmie. 25 marca 1979 r. został mianowany Delegatem Apostolskim w Republice Południowej Afryki i Pro-Nuncjuszem w Lesotho, które to funkcje pełnił do 6 listopada 1984 r., kiedy to, ponownie jako pro-nuncjusz, został przeniesiony do Holandii.

23 marca 1988 r. został mianowany substytutem w Sekretariacie Stanu ds. ogólnych i stanowisko to piastował do 12 grudnia 1989 r., kiedy to został mianowany przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. 3 marca 2001 r. przeszedł na emeryturę i powrócił do Australii.

Był przewodniczącym delegowanym Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Oceanii (listopad - grudzień 1998). Był członkiem Komitetu Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.

Papież Jan Paweł II włączył go do Kolegium Kardynalskiego na konsystorzu z dnia 28 czerwca 1991 r., z tytułem S. Maria in Via Lata.

Po śmierci kard. Cassidy’ego Kolegium Kardynalskie liczy 225 członków, w tym 126 posiadających prawo do udziału w ewentualnym konklawe.

Wśród 126 kardynałów-elektorów 14 mianował św. Jan Paweł II, 39 Benedykt XVI, a 73 Franciszek. Wśród 99 kardynałów nie posiadających prawa udziału w ewentualnym konklawe 47 mianował św. Jan Paweł II, 30 – Benedykt XVI, a 22 Franciszek.

Najstarszymi członkami tego gremium są kardynałowie: Francu, Albert Vanhoye, SJ (97 lat), Słowak Jozef Tomko (97 lat) i pochodzący z Mozambiku Alexandre José Maria Cardinal dos Santos OFM (97 lat). Najmłodszymi purpuratami są: pochodzący z Republiki Środkowoafrykańskiej Dieudonné Nzapalainga CSSp (54 lata); Portugalczyk José Tolentino Calaça de Mendonça (55 lat) oraz Włoch Mauro Maria Gambetti OFM Conv. (55 lat).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski
31,43 zł
44,90 zł

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Zmarł kardynał Edward I. Cassidy z Australii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.