Zmarł ostatni świadek zamachu na abp. Romero

Zmarł ostatni świadek zamachu na abp. Romero
(fot. bbcworldservice / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial 2.0 Generic (CC BY-NC 2.0))
5 lat temu
KAI / mh

W wieku 91 lat zmarła w San Salvador meksykańska zakonnica Luz Isabel Cueva (Madre Lucita), ostatni świadek zabójstwa arcybiskupa Oscara Arnulfo Romero (1917-1980).

Jak poinformowały media hiszpańskie i latynoamerykańskie, Mszę św. żałobną w jej intencji odprawił biskup pomocniczy w San Salvador, Gregorio Rosa Chavez. Według tych mediów można się spodziewać, że beatyfikacja biskupa-męczennika może się odbyć w 2017 roku, w 100. rocznicę jego urodzin.

Abp Romero był znany daleko poza granicami Ameryki Środkowej jako rzecznik praw ludzi ubogich i uciśnionych. Został zastrzelony przy ołtarzu podczas sprawowania Mszy św. 24 marca 1980 roku. Sprawca dotychczas nie został ujęty, a przyczyny zamachu do dziś nie są całkowicie wyjaśnione.

Proces beatyfikacyjny abp. Romero trwał w latach 1993-1997 na szczeblu diecezjalnym. Specjalny trybunał zbadał życiorys i wszystkie rękopisy sługi Bożego (homilie, pisma i listy osobiste), przesłuchał świadków, którzy znali arcybiskupa w czasie jego posługi biskupiej w San Salvador.

Materiały znajdują się obecnie w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Kongregacja bada m.in. czy abp Romero został zamordowany "in odium fidei" (z nienawiści do wiary), czy z przyczyn czysto politycznych. Jeśli jego śmierć zostanie uznana za męczeństwo - nie byłby potrzebny udokumentowany cud za wstawiennictwem abp. Romero. Postulator procesu, bp Vincenzo Paglia z Terni, jedna z czołowych postaci rzymskiej Wspólnoty św. Idziego, angażującej się w sprawy ubogich oraz pokoju, jest optymistą i sądzi, że już niedługo abp. Romero będzie mógł być beatyfikowany.

Latem ubiegłego roku biuro biskupa potwierdziło, że za pontyfikatu papieża Franciszka nastąpiło przyspieszenie w procesie beatyfikacyjnym. Jeszcze w 2011 roku bp Paglia ubolewał z powodu "pewnego spowolnienia" wyjaśniając jednocześnie, że przyczyną mogą być próby politycznego wykorzystania sprawy abp. Romero.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zmarł ostatni świadek zamachu na abp. Romero
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Zmarł ostatni świadek zamachu na abp. Romero
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.