Zmarł znany pedagog ks. prof. Janusz Tarnowski
Dziś rano w Warszawie w wieku 93 lat zmarł ks. prof. Janusz Tarnowski - znany pedagog, twórca pedagogiki personalno-egzystencjalnej, autor wielu prac naukowych i popularnych publikacji o wychowaniu.
Ks. prof. Janusz Tarnowski urodził się w Warszawie w 1919 r. W 1938 r. Wstąpił do seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1943 r. W 1950 r. zakończył studia psychologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
W 1962 r. tej samej uczelni obronił doktorat z zakresu psychologii. Od 1956 r. był wykładowcą pedagogiki w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. W latach 1966-2001 wykładał pedagogikę na ATK. W 1972 r. Rada Wydziału Teologicznego ATK nadała mu stopień doktora habilitowanego za rozprawę "Problem chrześcijańskiej pedagogiki egzystencjalnej".
Od 1985 r. był członkiem Komitetu Nauk Pedagogicznych przy PAN, a także Zarządu Polskiego Komitetu Korczakowskiego, należał do Międzynarodowego Stowarzyszenia Studium Charakteru i Osobowości z siedzibę w Paryżu, był także członkiem Międzynarodowego Biura Katolickiego do spraw dziecka z siedzibą w Genewie. Od 1958 r. pełnił obowiązki duszpasterskie jako rektor kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej przy ul. Żelaznej 97 w Warszawie, gdzie zorganizował ośrodek duszpasterski dla dzieci i młodzieży. W 1987 r. mianowany profesorem nadzwyczajnym nauk humanistycznych, od 1990 był profesorem zwyczajny Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.
Ks. prof. Tarnowski był twórcą pedagogiki personalno-egzystencjalnej. Koncepcję tę przedstawił w swojej rozprawie habilitacyjnej. Wychodził w niej od spostrzeżenia, że obecne wychowanie religijne nie dotyka głębi osoby dziecka i młodego człowieka. Jest ono zbliżone w pewnym sensie do tresury. Dlatego staje się często pozorne, zewnętrzne i raczej krótkotrwałe. Brakuje w nim ważnego momentu: osobistego, dogłębnego spotkania z Chrystusem, które dokonywałoby wewnętrznej przemiany. Autor stwierdzał, że takie spotkanie jest łaską i nie da się go wyreżyserować, ale można wychowanka do niego przygotować.
Wśród jego najważniejszych publikacji książkowych należy wymienić: "Wychowanie do pokoju z Bogiem i ludźmi", "Problem chrześcijańskiej pedagogiki egzystencjalnej", "Próby dialogu z młodymi", "Siedem lat dialogu", Z tajników naszego ja", "Rozmowy o wierze i życiu", "Janusz Korczak dzisiaj", "Dzieci i ryby głosu nie mają?", "Jak wychowywać", "Kto pyta - nie błądzi".
Pogrzeb odbędzie się w sobotę 27 października w kościele św. Augustyna na warszawskim Muranowie.
Skomentuj artykuł