Zmiany chrześcijaństwa w ostatnich 100 latach
W ostatnich 100 latach chrześcijaństwo na całym świecie uległo dramatycznym zmianom - wynika z danych amerykańskiego instytutu badawczego Pew Forum on Religion and Public Life w Waszyngtonie. Np. obecnie na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, regionach gdzie narodziło się chrześcijaństwo, żyje mniej niż 1 proc. wszystkich wyznawców Chrystusa. Stanowią oni zaledwie 4 proc. wszystkich mieszkańców tego regionu.
Dla porównania w największym liczebnie islamskim kraju świata Indonezji mieszka 24 mln chrześcijan, więcej niż w regionie, gdzie narodził się Jezus. Tam liczbę wyznawców Chrystusa szacuje się na ok. 13 mln.
Liczba chrześcijan na całym świecie wzrosła z ok. 600 mln w 1910 r. do 2,2 mld w 2010 r. W tym samym czasie liczba ludności świata wzrosła z 1,8 mld do blisko 7 mld. Tym samym proporcjonalnie liczba wyznawców Chrystusa pozostaje na tym samym poziomie. Stanowią oni jedną trzecią ludności świata.
W ciągu minionych 100 lat najwięcej chrześcijan ubyło w Europie. W 1910 r. dwie trzecie z nich żyło na Starym Kontynencie. Dzisiaj jest ich 550 mln i stanowią zaledwie jedną czwartą wszystkich wyznawców Chrystusa na świecie. Zatem Europejczyków wyprzedzili chrześcijanie Afrykańczycy, Latynosi i Azjaci.
Połowę wszystkich chrześcijan stanowią katolicy. Najwięcej żyje ich w Brazylii ok. 120 mln. W Rosji dominują wierni Kościoła prawosławnego - ok. 101 mln a w USA większość stanowią protestanci - 160 mln.
W Nigerii żyje prawie 60 mln protestantów, ponad dwa razy więcej niż w ojczyźnie Reformacji - Niemczech z 29 mln.
Średnia wieku chrześcijanina to 30 lat i jest trochę wyższa od średniej wszystkich mieszkańców świata, która wynosi 28 lat.
Skomentuj artykuł