Zmieńmy styl życia i kryteria dobrobytu

Zmieńmy styl życia i kryteria dobrobytu
(fot. flickr.com/ by Truthout.org)
9 lat temu
KAI/ ad

O ponowne przemyślenie europejskiego modelu rozwoju i zwiększenie wysiłków na rzecz oświaty, nauki i badań zaapelował w Brukseli kard. Reinhard Marx. Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) zabrał wczoraj głos podczas zorganizowanej w związku z sesją plenarną COMECE debaty pod hasłem: "Pokojowa Nagroda Nobla - pobudka dla obywateli Europy?".

Zdaniem kard. Marxa jesteśmy świadkami zakwestionowania europejskiego model rozwoju, zaś nasz kontynent, w sytuacji obecnego kryzysu jest często postrzegany jako chory. W obliczu wielu konfliktów wokół malejących zapasów naturalnych, żywności, wody, żyznych ziem i czystego powietrza, Europa ma szansę pełnienia wiodącej roli oferując "model wzrostu chroniący zasoby naturalne". Jednak chcąc to osiągnąć musi na nowo przemyśleć swój sposób życia" , a także "zrewidować kryteria dobrobytu" - powiedział metropolita Fryzyngi i Monachium.

Przewodniczący COMECE uważa, że jednym z elementów koniecznego procesu odnowy w Europie jest "wzmożenie wysiłków na rzecz umocnienia oświaty, nauki i badań". Zachęca do krytycznego przedyskutowania kwestii, czy "jest dziś tak trudno w Europie przeznaczać na naukę więcej środków prywatnych i publicznych, ponieważ wydatki konsumpcyjne dają większe szanse na sukces wyborczy, niż długofalowe projekty innowacyjne i inwestycyjne". Obok wyzwań ekonomicznych i społecznych kard. Marx omówił też aspekty polityczne i moralne europejskiego kryzysu. Zachęcił, aby obywatele UE bardziej zaufali w powodzenie "wspólnej przyszłości". Brakuje nam bowiem siły do "dochowania danego słowa". Świadczy o tym zarówno wysoka liczba rozwodów jak i nie zrealizowane uzgodnienia i umowy polityczne.

Aby Europa była "udanym projektem", powinna wziąć sobie za wzór II Sobór Watykański. I tak, wzorem ojców soborowych sprzed 50 lat, również odpowiedzialni za politykę europejską powinni się postarać o zrozumiały język, aby obywatele UE nie czuli się wykluczeni. Ponadto Europa musi być kontynentem gościnnym, "wolnym i otwartym na resztę świata".

Kościół katolicki pragnie wnieść swój wkład w "konsekwentne realizowanie perspektywy europejskiej" - zadeklarował przewodniczący COMECE. Jako przykład podał silniejsze "zeuropeizowanie" pracy charytatywnej. "Europa bez wkładu chrześcijaństwa jest nie do pomyślenia" - stwierdził kard. Marx. Wyraził nadzieję, że jeszcze przed najbliższymi wyborami do Parlamentu Europejskiego grupa robocza polityków, chrześcijan świeckich i teologów opracuje dokument poświęcony chrześcijańskim źródłom Europy. Nawiązując do ogłoszonego przez papieża Benedykta XVI Roku Wiary kard. Marx zaproponował, aby biskupi - członkowie COMECE zachęcili w swoich krajach do "modlitewnych przyrzeczeń". Jednocześnie zaapelował do zakonów i wspólnot o "systematyczną modlitwę za Europę".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zmieńmy styl życia i kryteria dobrobytu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.