Zniknął biskup oskarżany o molestowanie. Nie ma z nim kontaktu
Emerytowany biskup diecezji Wheeling-Charleston w Wirginii Zachodniej w USA, na którym ciążą zarzuty seksualnego molestowania dorosłych mężczyzn i nadużywania finansów kościelnych, od 5 miesięcy nie skontaktował się ze swoim następcą. Po tym, jak papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Bransfielda, zarzuty wobec byłego ordynariusza bada abp William Lori z Baltimore.
Obecny biskup Wheeling-Charleston Mark Brennan przyznał w rozmowie z jedną ze stacji radiowych, że ani diecezja ani nuncjusz apostolski w Waszyngtonie nie wiedzą, co obecnie robi biskup-emeryt, gdyż duchowny w ogóle się z nimi nie kontaktuje.
„Stolica Apostolska nałożyła na biskupa Bransfielda obowiązek naprawienia niektórych jego przewinień” – kontynuował biskup Brennan i zaznaczył, że bp Bransfield nie przyznał się do winy i odmówił przedstawienia własnych planów, co do naprawy wyrządzonych szkód.
Bp Bransfield kierował diecezją w latach 2005-2018. Papież Franciszek przyjął jego rezygnację we wrześniu 2018 r., zaraz po tym, jak biskup Bransfield ukończył 75 lat. Papież nakazał arcybiskupowi Baltimore Williamowi Lori zbadanie zarzutów rzekomego molestowania seksualnego dorosłych mężczyzn i defraudacji finansów kościelnych. Śledczy ustalili, że biskup dopuścił się przestępstw seksualnych i poważnych nadużyć finansowych.
Jak stwierdzono, w ciągu 13 lat duchowny jako biskup diecezji wydał prawie milion dolarów na prywatne odrzutowce i ponad 660. tys. dolarów na przeloty i hotele. Często przebywał w luksusowych kwaterach zarówno podczas wyjazdów służbowych, jak i wtedy, gdy był na wakacjach.
Biskup został oskarżony o molestowanie seksualne przez co najmniej jednego z jego towarzyszy podróży, którymi byli przeważnie młodzi dwudziestoletni księża. Zarzuca się jemu, że seksualnie molestował seminarzystów, kapłanów i innych dorosłych w latach swej posługi biskupiej. Stwierdzono również, że przekazał prezenty w formie gotówki wysokim rangą przedstawicielom Kościoła, korzystając w tym celu z funduszy diecezjalnych. Biskup w tym czasie wydał tysiące dolarów na biżuterię i ubrania.
Zgodnie z planem naprawy wyrządzonych przewinień, bp Bransfield będzie musiał przeprosić swoje domniemane ofiary molestowania seksualnego oraz wiernych diecezji. Jego obowiązkiem będzie spłata prawie 800 tys. dolarów.
Tymczasem bp Bransfield zaprzeczył oskarżeniom o molestowanie seksualne kleryków i księży, wskazał też swoich pracowników jako odpowiedzialnych za stan finansów diecezji. W rozmowie z „Washington Post”, podkreślił, że jego zasługą była poprawa sytuacji finansowej diecezji. Przypisywał też ofiarowane prezenty normom obecnym w zwyczajach kościelnych.
3 sierpnia br. diecezja Wheeling-Charleston wspólnie z firmą Navex Global, oferującą technologie i usługi informatyczne, zainicjowały funkcjonowanie programu EthicsPoint, który pomaga zgłaszać podejrzenia niewłaściwych zachowań ze strony księży, zakonników lub świeckich pracowników diecezji, parafii lub szkół.
„Ten system zgłaszania zapewni kapłanom, zakonnikom i świeckim bezpieczną, uczciwą strukturę zgłaszania i wyrażania obaw dotyczących członków Kościoła, w tym biskupów. System ten zapewnia, że głosy tych, którzy mają obawy, są słyszane, a zarzuty są właściwie badane” – zapewniła diecezja.
Arcybiskup Lori w marcu 2019 r. zakazał biskupowi Bransfieldowi sprawowania posługi publicznej w diecezji Wheeling-Charleston i archidiecezji Baltimore. W lipcu tego samego roku Watykan nałożył dodatkowe sankcje, w tym zakaz przebywania biskupa Bransfielda w jego byłej diecezji. Arcybiskup Lori jest jednym z biskupów, którzy zapowiedzieli, że zwrócą dary otrzymane od byłego biskupa. Metropolita Baltimore poinformował, że wartość prezentów, jakie otrzymał w 2012 r. od biskupa to 7500 dolarów.
Zanim został mianowany w 2004 r. biskupem, ks. Bransfield był rektorem Bazyliki Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie. Pełnił też funkcję skarbnika Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych. Został odsunięty od pracy w episkopacie jesienią 2019 r., ze względu na postawione mu zarzuty. Aż do przejścia na emeryturę biskup kierował zarządem Fundacji Papieskiej wspierającej projekty i propozycje rekomendowane przez Stolicę Apostolską. Współzałożycielem Fundacji Papieskiej w 1988 roku był kardynał Theodore McCarrick – arcybiskup Waszyngtonu w latach 2001-2006, który w 2018 r. został oskarżony o wykorzystywanie seksualne, a w lutym 2019 r. został karnie wydalony ze stanu duchownego.
Wheeling-Charleston jest jedyną diecezją rzymskokatolicką w stanie Wirginia Zachodnia. Zamieszkuje ją ok. 1,8 miliona osób. Ok. 110 tys. z nich to katolicy.
Skomentuj artykuł