Jak być mężczyzną w Kościele?
Temat, którym zajmujemy się w najnowszym numerze magazynu, do tej pory nie pojawiał się w naszych dyskusjach nad kolejnymi wydaniami "Czytaj dalej". Jednak rzucony znienacka szybko wywołał ożywioną rozmowę. Dlaczego wcześniej go nie poruszaliśmy? Prawdopodobnie dlatego, że - tak jak większości osób - wydaje się oczywisty.
Wielokrotnie zetknęłam się w ostatnim czasie z hasłem "Kościół jest kobietą", posłużył się nim nawet sam papież Franciszek. Porównanie Kościoła do kobiety nie jest niczym nowym, najbardziej znanym jest mówienie o Kościele jako o "Bożej Oblubienicy". Jak wśród tych słów odnajduje się mężczyzna? Nie chodzi, oczywiście, o dosłowne traktowanie przytoczonych przeze mnie zwrotów, ale o zastanowienie się nad tym, jak przebiega dyskusja wokół kobiet i mężczyzn w Kościele. Zdawać by się mogło, że w przypadku tych drugich sprawa jest prosta - to oni dzierżą w tej wspólnocie władzę, zasiadają na najważniejszych stanowiskach, bo tylko oni zostają dopuszczeni do święceń. Można by to podsumować zatem jednym zdaniem: mężczyźni dominują w Kościele.
Dochodząc do takiej konkluzji możemy łatwo wpaść w pułapkę myślenia, przez którą zawężamy nasze rozważania do duchownych i nie koncentrujemy naszej uwagi na całej reszcie męskich wiernych. Ten z pozoru męski model okazuje się być swego rodzaju zasłoną, gdy przyjrzymy się bliżej proporcjom w Kościele i zauważymy, że przeważającą część wiernych stanowią kobiety. Nie sposób nie zauważyć także, że najwięcej do “zaoferowania" Kościół ma osobom duchownym. Co zatem z mężczyznami, którzy pozostają w stanie wolnym albo w związkach małżeńskich?
To właśnie na nich chcemy się skupić w obecnym numerze Magazynu i przyjrzeć się temu, kim jest katolicki mężczyzna i jak może realizować swoje powołanie w obrębie wspólnoty, a także skąd powinien czerpać wzorce do kształtowania swojej męskości.
O tęsknocie za facetem typu "macho" pisze dla was Paweł Kowalski SJ, kontrastując tę postawę z zachowaniami i charakterami kilku męskich postaci biblijnych. Wśród nich stara się znaleźć postawy godne do naśladowania dla mężczyzn.
Krzysztof Skórzyński w rozmowie z Magdą Fijołek opowiada o swojej wierze oraz o współczesnym postrzeganiu ojcostwa przez społeczeństwo.
Wśród magazynowych artykułów znajdziecie również tekst Angeliki Szelągowskiej-Mironiuk, która pisze o tym, jak poważne konsekwencje niesie za sobą wychowywanie chłopców na “twardych jak stal" mężczyzn.
Przedstawiamy wam także kilka świadectw. W pierwszym z nich Lech Łopuski, który należy do Bractwa Świętego Pawła, dzieli się swoim osobistym doświadczeniem przemiany, jaka się w nim dokonała, i odpowiada na pytanie, czy w Kościele potrzebna jest męska duchowość.
Drugie świadectwo zostało wysłuchane i spisane przez Michała Lewandowskiego. Jego rozmówca nazywając siebie “przegrywem" opowiada o tym, jak trudno wielu mężczyznom wpisać się w kulturowy wzorzec męskości.
Ostatnie to opowieść Karola Kleczki o tym, jak w okresie dorastania inspirował go wzorzec walecznego mężczyzny i jak po latach jego waleczne serce zmieniło się w serce skruszone.
Mamy dla was także tekst Jacka Siepsiaka SJ, który bierze na warsztat postać biblijnego patriarchy Jakuba i zastanawia się nad tym, czy warto stawiać go jako wzór dla innych mężczyzn.
Przypominamy również kilka artykułów z minionego miesiąca. Pierwszy pochodzi z vloga Adama Szustaka OP, opowiadającego o tym, dlaczego ma dość wojowniczych ruchów w Kościele. Kolejny to rozmowa z prof. Krzysztofem Krajewskim-Siudą o Ewangelii dla lesbijek i gejów. Ostatni to napisane przez Piotra Kosiarskiego wspomnienie śp. ks. Krzysztofa Grzywocza i jego najcenniejszej radzie, jaką nam zostawił.
Magdalena Syrda - redaktorka prowadząca nr 18 "Czytaj Dalej. Magazyn DEON.pl"
Skomentuj artykuł