Jak być mężczyzną w Kościele?

Jak być mężczyzną w Kościele?
(fot. aj)

Temat, którym zajmujemy się w najnowszym numerze magazynu, do tej pory nie pojawiał się w naszych dyskusjach nad kolejnymi wydaniami "Czytaj dalej". Jednak rzucony znienacka szybko wywołał ożywioną rozmowę. Dlaczego wcześniej go nie poruszaliśmy? Prawdopodobnie dlatego, że - tak jak większości osób - wydaje się oczywisty.

Wielokrotnie zetknęłam się w ostatnim czasie z hasłem "Kościół jest kobietą", posłużył się nim nawet sam papież Franciszek. Porównanie Kościoła do kobiety nie jest niczym nowym, najbardziej znanym jest mówienie o Kościele jako o "Bożej Oblubienicy". Jak wśród tych słów odnajduje się mężczyzna? Nie chodzi, oczywiście, o dosłowne traktowanie przytoczonych przeze mnie zwrotów, ale o zastanowienie się nad tym, jak przebiega dyskusja wokół kobiet i mężczyzn w Kościele. Zdawać by się mogło, że w przypadku tych drugich sprawa jest prosta - to oni dzierżą w tej wspólnocie władzę, zasiadają na najważniejszych stanowiskach, bo tylko oni zostają dopuszczeni do święceń. Można by to podsumować zatem jednym zdaniem: mężczyźni dominują w Kościele.

DEON.PL POLECA

Dochodząc do takiej konkluzji możemy łatwo wpaść w pułapkę myślenia, przez którą zawężamy nasze rozważania do duchownych i nie koncentrujemy naszej uwagi na całej reszcie męskich wiernych. Ten z pozoru męski model okazuje się być swego rodzaju zasłoną, gdy przyjrzymy się bliżej proporcjom w Kościele i zauważymy, że przeważającą część wiernych stanowią kobiety. Nie sposób nie zauważyć także, że najwięcej do “zaoferowania" Kościół ma osobom duchownym. Co zatem z mężczyznami, którzy pozostają w stanie wolnym albo w związkach małżeńskich?

To właśnie na nich chcemy się skupić w obecnym numerze Magazynu i przyjrzeć się temu, kim jest katolicki mężczyzna i jak może realizować swoje powołanie w obrębie wspólnoty, a także skąd powinien czerpać wzorce do kształtowania swojej męskości.

O tęsknocie za facetem typu "macho" pisze dla was Paweł Kowalski SJ, kontrastując tę postawę z zachowaniami i charakterami kilku męskich postaci biblijnych. Wśród nich stara się znaleźć postawy godne do naśladowania dla mężczyzn.

Krzysztof Skórzyński w rozmowie z Magdą Fijołek opowiada o swojej wierze oraz o współczesnym postrzeganiu ojcostwa przez społeczeństwo.

Wśród magazynowych artykułów znajdziecie również tekst Angeliki Szelągowskiej-Mironiuk, która pisze o tym, jak poważne konsekwencje niesie za sobą wychowywanie chłopców na “twardych jak stal" mężczyzn.

Przedstawiamy wam także kilka świadectw. W pierwszym z nich Lech Łopuski, który należy do Bractwa Świętego Pawła, dzieli się swoim osobistym doświadczeniem przemiany, jaka się w nim dokonała, i odpowiada na pytanie, czy w Kościele potrzebna jest męska duchowość.

Drugie świadectwo zostało wysłuchane i spisane przez Michała Lewandowskiego. Jego rozmówca nazywając siebie “przegrywem" opowiada o tym, jak trudno wielu mężczyznom wpisać się w kulturowy wzorzec męskości.

Ostatnie to opowieść Karola Kleczki o tym, jak w okresie dorastania inspirował go wzorzec walecznego mężczyzny i jak po latach jego waleczne serce zmieniło się w serce skruszone.

Mamy dla was także tekst Jacka Siepsiaka SJ, który bierze na warsztat postać biblijnego patriarchy Jakuba i zastanawia się nad tym, czy warto stawiać go jako wzór dla innych mężczyzn.

Przypominamy również kilka artykułów z minionego miesiąca. Pierwszy pochodzi z vloga Adama Szustaka OP, opowiadającego o tym, dlaczego ma dość wojowniczych ruchów w Kościele. Kolejny to rozmowa z prof. Krzysztofem Krajewskim-Siudą o Ewangelii dla lesbijek i gejów. Ostatni to napisane przez Piotra Kosiarskiego wspomnienie śp. ks. Krzysztofa Grzywocza i jego najcenniejszej radzie, jaką nam zostawił.

Magdalena Syrda - redaktorka prowadząca nr 18 "Czytaj Dalej. Magazyn DEON.pl"

Magdalena Syrda - redaktorka portalu DEON.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Jak być mężczyzną w Kościele?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.