18 wieczorów ze sztuką i ponad 300 artystów

18 wieczorów ze sztuką i ponad 300 artystów
(fot. fot. "Manifest jaszczurki", spektakl teatru Bretoncaffe z Warszawy / zamek-krolewski.pl)
PAP / drr

Spektakl teatru pantomimy "Płonące laski 4" zainauguruje w Warszawie festiwal Królewskie Arkady Sztuki. Impreza na Zamku Królewskim potrwa do 12 września. Publiczność usłyszy m.in. muzykę Chopina graną na gitarach, zobaczy też występ tancerzy z Białorusi.

Program festiwalu przedstawili na czwartkowej konferencji prasowej jego organizatorzy. Kierownik projektu, Tomasz Taraszkiewicz, wyjaśnił, że na festiwal - który odbędzie się w zamkowych Arkadach Kubickiego - złoży się sześć weekendów, czyli 18 wieczorów poświęconych sztuce.

- W imprezie weźmie udział łącznie ok. 300 artystów - zapowiedział Taraszkiewicz. Jak zaznaczył, wstęp na festiwalowe wieczory będzie wolny.

Spektakl "Płonące laski 4", który publiczność zobaczy w piątek, zaprezentuje warszawski teatr pantomimy - Teatr AKT. Widowisko połączy w sobie animację ognia, czyli zabawy z płonącymi przedmiotami, popisy zręcznościowe i pokaz tańca. Wszystko to złoży się na pełną metafor opowieść o życiu - "o odnajdywaniu radości życia w prozaicznych zdarzeniach dnia codziennego". Artyści wystąpią na dużym trawniku przed Arkadami Kubickiego.

W sobotę (7 sierpnia), drugiego dnia festiwalu, odbędzie się wieczór z przebojami muzyki włoskiej "Bella Italia". Zagra Orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza, solo wystąpi tenor Rafał Bartmiński. W programie - m.in. muzyka filmowa. Orkiestra wykona utwory Włocha Ennio Morricone i amerykańskiego kompozytora o włoskim pochodzeniu Henry'ego Manciniego, autora niezapomnianej muzyki do filmów "Śniadanie u Tiffany'ego" i "Różowa Pantera".

"Chopin grany na cztery gitary" - to m.in. czeka publiczność, która przyjdzie do Arkad Kubickiego w niedzielę (8 sierpnia) - zapowiedział Taraszkiewicz. W niedzielę odbędzie się wieczór transkrypcji gitarowych. Zaprezentuje się Chopin Guitar Quartet w składzie: Andrzej Heimowski, Grzegorz Krawiec, Marek Gryziecki, Andrzej Krawiec. Kwartet gitarowy wykona utwory polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Aleksandra Tansmana, Witolda Lutosławskiego i Stanisława Mrońskiego.

Kolejne festiwalowe wieczory muzyczne to: wieczór z muzyką francuskiego baroku (14 sierpnia), wieczór z muzyką kameralną (15 sierpnia, w repertuarze utwory Antonio Vivaldiego i Stanisława Moniuszki), wieczór z muzyką zespołu Affabre Concinui (21 sierpnia, w programie muzyka od renesansu po transkrypcje muzyki rozrywkowej), wieczór ze słynnymi serenadami (22 sierpnia, Orkiestra Sinfonia Viva zagra kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta, Piotra Czajkowskiego, Antonina Dworzaka i Mieczysława Karłowicza), "Wieczór z muzyką" (29 sierpnia, wystąpią sopranistka Izabela Kłosińska i pianista Emilian Madey, w programie utwory Chopina, Karłowicza i Feliksa Nowowiejskiego), wieczór z przebojami musicalowymi (5 września, wieczór dedykowany 30. rocznicy wpisania warszawskiego Starego Miasta na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), wieczór ze słynnymi ariami (na koniec festiwalu - 12 września - sopranistka Joanna Woś wykona m.in. arie Giuseppe Verdiego i Gaetano Donizettiego).

Teatr zagości na festiwalu Królewskie Arkady Sztuki siedmiokrotnie. Oprócz spektaklu Teatru AKT z Warszawy ("Płonące laski 4"), widzowie zobaczą przedstawienia: Teatru Snów z Gdańska (13 sierpnia, spektakl "Remus"), Teatru Usta Usta z Poznania (20 sierpnia, spektakl "Cadillac"), Teatru A z Gliwic (27 sierpnia, spektakl "Siewca"), Teatru Bretoncaffe z Warszawy (28 sierpnia, spektakl baletowy "Manifest jaszczurki"), Teatru Formy z Wrocławia (3 września, spektakl "Babel") oraz Teatru A3 - który ma dwie siedziby: w miejscowości Policzna w Puszczy Białowieskiej i w Warszawie (11 września, spektakl "Okruchy").

Ponadto w programie festiwalu są: wieczór z warszawskimi tancerzami i choreografami z Teatru Wielkiego Polskiego Baletu Narodowego (4 września) oraz wwieczór z tancerzami i choreografami z białoruskiego Teatru Tańca D.O.Z.S.K.I. z Mińska (10 września).

Zespół D.O.Z.S.K.I. jest laureatem zeszłorocznego XXII Międzynarodowego Festiwalu Współczesnej Choreografii w Witebsku. Na program, który artyści sztuki tańca z Mińska zaprezentują w Warszawie, złożą się współczesne prace choreograficzne, techniki tańca współczesnego.

"Artyści z Białorusi są wspaniali. Naprawdę warto zobaczyć ich występ" - podkreśliła na konferencji Małgorzata Naimska z Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy.

Stołeczny Ratusz dofinansował festiwal Królewskie Arkady Sztuki i jest wymieniany jako organizator imprezy. Drugi organizator to Zamek Królewski w Warszawie. Współorganizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie Scena 96, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne i Stowarzyszenie Artbale.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

18 wieczorów ze sztuką i ponad 300 artystów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.