60. rocznica odbudowy Starego Miasta

(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
PAP / drr

Wystawami, pokazami filmów, spacerami z udziałem varsavianistów, konkursami oraz koncertem stolica uczci w weekend zbliżającą się 60. rocznicę odbudowy Starego Miasta.

- Decyzja o odbudowie Starego Miasta po II wojnie nie była łatwa. Zniszczone było ponad 90 proc. jego budynków, a obowiązujące kanony konserwatorskie mówiły, że zabytków się nie odbudowuje. Złamano jednak tę zasadę i dziś kiedy patrzymy na Stare Miasto czasem trudno uwierzyć, że jego kamienice mają zaledwie 60 lat. Dlatego chcemy przybliżyć warszawiakom i odwiedzającym miasto historię odbudowy oraz dzieje Starego Miasta na przestrzeni wieków - mówi Magdalena Łań z Wydziału Prasowego stołecznego Ratusza.

Dla gości "urodzin Starówki" przygotowano liczne atrakcje. Historię Starego Miasta przybliżą filmy dokumentalne, archiwalne, fabularne i kroniki. Pokazy odbędą się w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, Centrum Interpretacji Zabytku, Domu Spotkań z Historią i na Rynku Starego Miasta.

Ciekawe opowieści i mało znane zakątki Starówki będzie można poznać podczas spotkań i spacerów z udziałem przewodników i varsavianistów. Dom Spotkań z Historią w sobotę organizuje spotkanie pt. "Co się kryje za fasadą?" prowadzone przez varsavianistę Jarosława Zielińskiego, który zabierze chętnych na spacer po podwórkach i zakamarkach Starego Miasta.

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy również w sobotę zaprasza na wykład połączony ze spacerem z przewodnikiem po Starówce pt. "Miasto Stara Warszawa - wydarzenia, tajemnice i legendy". Przez cały weekend Towarzystwo organizuje spacery "Śladami pomysłów Zachwatowicza", a Technikum Architektoniczno-Budowlane - spacery z przewodnikiem pt. "Style architektoniczne na Starym Mieście i Nowym Mieście".

Na niedzielę Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTK przygotowało spacer "Sztafeta przewodnicka po Starym Mieście", podczas którego przewodnicy miejscy oprowadzą po uliczkach Starego Miasta.

Podczas urodzinowego weekendu Starówki w siedzibie Centrum Interpretacji Zabytku odbędą się również wykłady - w sobotę poświęcony sgraffitom (technika dekoracyjna polegająca na nakładaniu kolejnych, kolorowych warstw tynku i zdrapywaniu fragmentów poprzednich co tworzy wielobarwny wzór) staromiejskim "Kolorowa Starówka", w niedzielę - pt. "Wspomnienia z odbudowy".

Muzeum Historyczne m.st. Warszawy zaprasza przez cały weekend na bezpłatne zwiedzanie piwnic staromiejskich i Centrum Interpretacji Zabytku oraz plenerowe lekcje na Starówce dla dzieci z opiekunami.

W niedzielę Dom Spotkań z Historią organizuje fotogrę miejską "Znajdź różnice", w której uczestnicy z aparatem fotograficznym będą poszukiwali różnic między przedwojenną i odbudowaną po wojnie Starówką.

Z okazji rocznicy odbudowy Starego Miasta przygotowano również wystawy. W sobotę przed siedzibą Stołecznego Konserwatora Zabytków zostanie otwarta ekspozycja "60. rocznica odbudowy Starego Miasta w Warszawie" przybliżająca różne etapy odbudowy. Tego samego dnia zaplanowano wernisaż wystawy "Starówka Warszawska w obiektywie" w galerii Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, na której znalazły się prace nauczycieli biorących udział w kursie fotograficznym.

Podczas weekendu będzie można również obejrzeć plenerową ekspozycję "Od pasażu Simonsa do placu Krasińskich - spacer historyczny" dostępną przy siedzibie Europejskiego Domu Spotkań Młodzieży oraz wystawę fotogramów połączoną ze spotkaniem z członkami Oddziału Stare Miasto Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej (SCEK) przygotowało dla uczniów oraz uczestników zajęć w domach kultury i placówkach edukacji pozaszkolnej konkurs plastyczny "Obraz mojej Warszawy. Warszawska Starówka".

Placówka organizuje również w niedzielny wieczór inspirowany utworami o warszawskim Starym Mieście koncert wiolonczelistki Agaty Kurzyk w Amfiteatrze przy Starej Prochowni SCEK.

Stołeczny Europejski Dom Spotkań Młodzieży z okazji rocznicy przygotował okolicznościową pocztówkę ukazującą Rynek Starego Miasta z tego okresu i współcześnie. Pocztówka jest dostępna w siedzibie Europejskiego Dom Spotkań Młodzieży oraz w punktach Informacji Turystycznej przy Rynku Starego Miasta i w Pałacu Kultury.

Decyzję o odbudowie stołecznego Starego Miasta, niemal całkowicie zniszczonego podczas II wojny, podjęto już krótko po zakończeniu działań zbrojnych. Zdecydowano się na przywrócenie świetności Starego Miasta z XVIII w., choć nie we wszystkich szczegółach. Zachowano układ przestrzenny miasta z okresu jego lokacji z XII-XIII w. Projekt rekonstrukcji opracował zespół architektów przy współpracy historyków i historyków sztuki na podstawie zachowanych wizerunków Warszawy.

14 lutego 1945 r. powstało Biuro Odbudowy Stolicy, a już 7 marca przedstawiono pierwszy plan odbudowy. W latach 1945-47 prowadzono prace zabezpieczające i odgruzowywano ulice Starówki. 22 lipca 1949 r. oddano do użytku trasę W-Z, a Kolumna Zygmunta powróciła na swoje miejsce. Zakończenie pierwszego etapu odbudowy Starego Miasta nastąpiło 22 lipca 1953 r. Odbudowa katedry św. Jana i innych kościołów trwała nieco dłużej - do 1955 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

60. rocznica odbudowy Starego Miasta
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.