8. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

(fot. By Wojciech Kryński (Museum of the History of Polish Jews) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)
PAP / kw

Koncerty jazzowe, wystawy oraz wystawa fotografii - w Warszawie po raz ósmy odbędzie się Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Podczas imprezy odbywającej się od 23 do 24 kwietnia w Muzeum POLIN wystąpi m.in. norweski pianista jazzowy Tord Gustavsen.

Największą atrakcją tegorocznej odsłony festiwalu poświęconego twórczości Krzysztofa Komedy - jednego z najpopularniejszych polskich pianistów jazzowych i kompozytorów muzyki filmowej - będzie solowy recital Torda Gustavsena, jednego z najpopularniejszych norweskich pianistów, od lat związanego z prestiżową monachijską wytwórnią płytową ECM. W warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN artysta wystąpi 23 kwietnia w cyklu "European Stars Play Komeda".

Festiwal rozpocznie się 23 kwietnia od wystawy fotografii autorstwa Marka Karewicza pt. "Komeda w obiektywie". Tego samego dnia interpretacje najsłynniejszych utworów Komedy zaprezentuje Krzesimir Dębski Group oraz Alter String Quartet, które wystąpią w programie "Special Project Komeda".

DEON.PL POLECA

Pierwszy dzień imprezy zakończą projekcje filmów krótkometrażowych z muzyką Komedy. W programie "Kraksa" (1963) w reżyserii Edwarda Etlera oraz "Przejażdżka" (1960) Janusza Nasfetera.

24 kwietnia dla warszawskiej widowni zagra Vladyslav "Adzik" Sendecki. Polski pianista zaprezentuje się w programie "Komeda Project". Tegoroczną edycję festiwalu zwieńczy pokaz filmu dokumentalnego "Komeda - muzyczne ścieżki życia" w reżyserii Claudii Buthenhoff-Duffy.

Krzysztof Trzciński - Komeda (ur. 1931 w Poznaniu - zm. 1969 w Warszawie) uchodzi za jednego z najważniejszych polskich muzyków jazzowych. Pianista i kompozytor zyskał międzynarodową sławę jako autor muzyki filmowej do takich obrazów jak m.in. "Nóż w wodzie" (1962), "Dwaj ludzie z szafą" (1958), "Matnia" (1966) i "Dziecko Rosemary" (1968) Romana Polańskiego, "Niewinni czarodzieje" (1960) Andrzeja Wajdy, "Zbrodniarz i panna" (1963) Janusza Nasfetera czy "Bariera" (1966) Jerzego Skolimowskiego.

Trzciński występował pod pseudonimem "Komeda", ponieważ granie w zespole jazzowym uchodziło za zajęcie niegodne lekarza, a pianista pracował jako laryngolog. Muzyką rozrywkową zainteresował się w trakcie nauki w szkole średniej. Po dwóch latach studiów medycznych w Krakowie, przerwał naukę by poświęcić się jazzowi (dyplom uzyskał w 1956 r.).

W tamtym okresie zaczął występować jako Krzysztof Komeda - w okresie "odwilży" jazz, będący w ideologicznym konflikcie z obowiązującym socrealizmem, był niemile widziany przez komunistyczne władze. Fascynacje muzyczne spowodowały, że Komeda zrezygnował z pracy w klinice w Poznaniu.

Występował w grupach jazzowych u boku takich artystów jak Jerzy Milian, Jan "Ptaszyn" Wróblewski i Andrzej Trzaskowski. Muzyka kwartetu Komedy nawiązywała do twórczości takich pianistów jak Bill Evans czy Ahmad Jamal i zespołów typu Modern Jazz Quartet czy kwartet Gerry'ego Mulligana. Sławę przyniosła mu ścieżka dźwiękowa do filmu "Nóż w wodzie". Koncertował w Moskwie, Paryżu, Grenoble, Pradze i Sztokholmie.

Zmarł w 1969 r. w wyniku nieszczęśliwego wypadku - podczas powrotu z imprezy w Los Angeles, gdzie pracował na muzyką do "Dziecka Rosemary", Komeda został przypadkowo zepchnięty ze skarpy przez pisarza Marka Hłaskę. Kompozytor zranił się w głowę. Stwierdzono krwiaka mózgu - po przewiezieniu do Polski, Komeda zmarł w szpitalu w Warszawie.

Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych polskich muzyków. Płyty ze swoimi wersjami jego kompozycji wydawali m.in. Leszek Możdżer, Simple Acoustic Trio, Maciej Obara, zespół Baaba czy Maria Sadowska.

Polska Agencja Prasowa jest patronem Festiwalu Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

8. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.