Bursztynowy Motyl dla Jacka Hugo-Badera

"Hugo-Bader pokazuje świat, który nie jest na co dzień obecny na ekranie naszych telewizorów" (fot. okładka "Białej Gorączki")
PAP / zylka

Podróżnik i reportażysta Jacek Hugo-Bader, autor książki "Biała Gorączka", został tegorocznym laureatem nagrody Bursztynowego Motyla. Nagroda zostanie wręczona w maju w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie (Wielkopolskie).

Bursztynowego Motyla przyznano po raz piętnasty. Tym razem uhonorowany został autor "Białej Gorączki", zbioru kilkunastu reportaży m.in. z Rosji, Ukrainy i Mołdawii.

DEON.PL POLECA

- Jest to świetnie napisana książka, ale przedstawiony w niej świat to dość ponura rzeczywistość. Hugo-Bader pokazuje świat, który nie jest na co dzień obecny na ekranie naszych telewizorów - powiedział w środę Marek Fiedler, członek jury.

W książce Hugo-Bader umieścił m.in. reportaże ze swojej podróży do Rosji w 2007 r. i 2008 r. Rosyjskim samochodem UAZ-469 przejechał z Moskwy do Władywostoku, pokonując ok. 13 tys. km. W drodze reporter prowadził - jak sam pisze - "dziennik pokładowy", w którym opisywał spotykanych ludzi, miejsca i ich historię.

Podróżnik opisuje m.in. łapówkarstwo rosyjskich milicjantów tzw. gaiszników, przydrożne bary i bezpańskie psy w Moskwie, a także, jak radzić sobie w surowej rosyjskiej tajdze. Jest tam też rozmowa z kobietą, która została wybrana "Miss Rosji wśród nosicieli wirusa HIV" i opis życia rosyjskich subkultur muzycznych. W trakcie lektury czytelnik przekona się także, że współczesna Rosja to kraj, w którym odżywa religia.

- Po Rosji poruszałem się ruchem konika szachowego, śladami książki napisanej w 1957 r. przez Michaiła Wasiljewa i Siergieja Guszczewa pt. "Reportaż z XXI", w której zawarli futurystyczną wizję Związku Radzieckiego po 50 latach, czyli właśnie w 2007 r. Moja podróż i relacje z niej są weryfikacją tej wizji - mówił przy okazji premiery książki Hugo-Bader.

Laureat wybierany jest spośród wydanych po raz pierwszy książek podróżniczych polskich autorów. Jak zdradził Fiedler, w tym roku główną pretendentką do nagrody obok Hugo-Badera była podróżniczka Martyna Wojciechowska.

Pomysł zorganizowania corocznych konkursów na najlepszą książkę polskiego autora o tematyce podróżniczej i krajoznawczej zrodził się podczas obchodów 100. rocznicy urodzin Arkadego Fiedlera w 1994 roku. Nagroda jego imienia miała przywrócić rangę i znaczenie literaturze podróżniczej. Dotychczasowymi laureatami nagrody Bursztynowego Motyla są m.in. Jerzy Kukuczka, Marek Kamiński, Marcin Kydryński, Ryszard Kapuściński, Wojciech Cejrowski i Beata Pawlikowska.

Arkady Fiedler (ur. w 1894 w Poznaniu - zm. 1985 w Puszczykowie) to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników i pisarzy. W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach i przeszło 10-milionowym nakładzie. Wśród nich są m.in. "Dywizjon 303", "Ryby śpiewają w Ukajali", "Orinoko", "Kanada pachnąca żywicą".

Dzieło Fiedlera-seniora propagują jego synowie: Arkady Radosław i Marek. Prowadzą oni w podpoznańskim Puszczykowie Muzeum-Pracownię Arkadego Fiedlera.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bursztynowy Motyl dla Jacka Hugo-Badera
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.