Cagatio i Trzech Króli, czyli święta po hiszpańsku

Barcelońskie świąteczne Caga Tiós (fot. Greg Gladman/flickr.com)
wab

Czy tylko Mikołaj może przynosić prezenty? Dlaczego 28 grudnia Hiszpanie robią sobie psikusy? Kim jest tajemnicza postać z Katalonii – Cagatio i czy loteria może być ważniejsza od Wigilii? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć podczas hiszpańsko-polskiej Wigilii.

Wspólne świętowanie poprzedzi artystyczny happening: w czwartek i piątek w godz. 14.00-16.00 oraz w sobotę rano na Starym Rynku, dzieci będą przyklejać przechodniom symbol Los Santos Innocentos, ,"papierowe ludziki", które będą zaproszeniem na Wigilię.

Hiszpańskie Boże Narodzenie zagości pod toruńską Krzywą Wieżą już 18 grudnia, pod tarasem Bistro Torre zaświecą podświetlone mansjony, a zaskakującym bohaterem Świąt będzie Cagatio – postać z Katalonii, obecna w każdym domu podczas grudniowego Święta. Cagatio to gruba gałąź, która ma wymalowane oczy i uśmiechniętą buzię; w drewnianym konarze każde dziecko może znaleźć coś słodkiego.

Podczas polsko-hiszpańskiej Wigilii, trwającej od godz. 14.00 – 17.00, zostaną zorganizowane warsztaty, podczas których dzieci będą mogły zrobić mini cagatio oraz świąteczne ozdoby na choinkę. - Dla wszystkich, którzy chcą poczuć atmosferę hiszpańskich Świąt, przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji – mówi Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruń2016. - Loteria dla dzieci, wspólne ubieranie choinki i oczywiście kolędy śpiewane w języku hiszpańskim i polskim – to tylko niektóre z nich.

W Hiszpanii Święta Bożego Narodzenia, czyli Navidades zaczynają się już 22 grudnia, tego dnia w Madrycie odbywa się bardzo popularna loteria, prawie wszyscy kupują losy, by wziąć w niej udział i wygrać cenne nagrody.

Numery "szczęśliwców" są wyśpiewywane przez dzieci z madryckiej szkoły dla dzieci San Ildefonso. Wigilię Hiszpanie spędzają na wspólnej kolacji z rodziną i Pasterce, prezenty wręczane są dzieciom kilka dni później, 6 stycznia przynoszą je Trzej Królowie. Wyjątkowym dniem jest Dzień Świętych Niewiniątek, czyli Los Santos Innocentes. Jak głosi legenda tego dnia, król Herod rozkazał zabić wszystkie nowo narodzone dzieci, aby wśród nich zgładzić Jezusa. Nie jest to jednak święto religijne, tego dnia Hiszpanie, tak jak Polacy 1 kwietnia robią sobie wzajemnie żarty i psikusy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Cagatio i Trzech Króli, czyli święta po hiszpańsku
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.