Chagall i Matisse w przesyłkach pocztowych

(fot. Departament Służby Celnej MF)
Witold Lisicki / Departament Służby Celnej MF / slo

W czerwcu br. warszawscy funkcjonariusze Służby Celnej na oddziale celnym pocztowym wykryli w przesyłkach do Norwegii i Australii 2 obrazy, stanowiące falsyfikaty obrazów Marka Chagalla oraz Henri Matisse'a.

Celnicy podczas rutynowej kontroli przesyłek pocztowych natknęli się na obrazy opatrzone podpisami Marc Chagall i Henri Matisse.

DEON.PL POLECA

W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa - wywozu za granicę zabytku bez pozwolenia, zwrócili się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Warszawie z prośbą identyfikację zatrzymanych obrazów.

Eksperci uznali obrazy za falsyfikaty. Zdaniem biegłych, sposób malowania, kompozycja, tematyka ujawnionych obrazów oraz napisy wskazują na świadome wprowadzanie w błąd odbiorcy, jakoby miał do czynienia z autentycznym obrazem Henri Matisse'a francuskiego malarza uważanego za najsłynniejszego fowistę oraz autentycznym obrazem Marca Chagalla, wybitnego rosyjskiego malarza i grafika, czołowego przedstawiciela kubizmu i internacjonalizmu w malarstwie.

To nie pierwsze falsyfikaty obrazów zatrzymane na warszawskim oddziale pocztowym. W tym roku funkcjonariusze Służby Celnej natknęli się już kilkakrotnie na kopie obrazów znanych malarzy. Celnicy znajdowali już podrabiane płótna Nikifora Krynickiego, Mai Berezowskiej, a w maju wykryli kilka podrabianych dzieł z sygnaturami Juliusza i Wojciecha Kossaka.

Sprawa zostanie przekazana policji. Na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, podrabianie lub przerabianie zabytku w celu użycia go w obrocie zabytkami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Gdyby falsyfikaty nie były zatrzymywane przez Służbę Celną, mogłyby nielegalnie trafić na rynek antykwaryczny.

Szczegółowych informacji udziela: Elżbieta Paściak - Izba Celna w Warszawie tel: 022 5104885

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chagall i Matisse w przesyłkach pocztowych
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.