Dwa weekendy z klasykami na Festiwalu Muzyki Polskiej

(fot. shutterstock.com)
PAP / kw

Koncerty muzyki Poniatowskiego, Chopina, Góreckiego i innych klasyków znajdą się w programie 12. Festiwalu Muzyki Polskiej, który potrwa w Krakowie w weekendy: od 8 do 10 i od 15 do 17 lipca.

W tym roku organizatorzy - Stowarzyszenie Muzyki Polskiej - szczególną uwagę zwracają na twórczość Józefa Michała Poniatowskiego (1816-1873), który skończyłby 200 lat. "Publiczność będzie mogła wysłuchać trzech koncertów muzyki tego XIX-wiecznego kompozytora" - zapowiedział na konferencji prasowej w czwartek dyrektor festiwalu Paweł Orski.

Jak podkreślił, festiwal w 99 proc. jest poświęcony muzyce polskiej, a jeśli prezentuje utwory zagranicznych kompozytorów, to tylko dlatego, że w jakiś sposób nawiązują do polskich.

Wykonawcami polskiej muzyki podczas festiwalu są nie tylko polscy artyści, ale i zagraniczni. Orski podkreślił, że niektóre sławy trudno jest zaprosić i gdyby nie wsparcie finansowe miasta Krakowa (500 tys. zł rocznie) i resortu kultury (w tym roku 300 tys. zł), to planowanie programu festiwalu byłoby trudniejsze.

DEON.PL POLECA

"Dzięki temu możemy z dużym wyprzedzeniem rozmawiać z artystami, których chcemy zaprosić do Krakowa, o których walczymy, bo niejednokrotnie te rozmowy trwają kilka lat" - powiedział dyrektor.

Z-ca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig mówił, że Festiwal Muzyki Polskiej przyczynia się do promocji miasta i jego kultury. "W naszym przekonaniu istnieje głęboki sens organizowania tego festiwalu szczególnie teraz, w okresie letnim, kiedy mamy wielu gości z różnych stron świata, żeby stworzyć im możliwość wsłuchania się w polską muzykę od XV w. do XXI wieku" - powiedział.

Festiwal zainauguruje zespół Sinfonietta Cracovia wraz z jednym z czołowych pianistów młodego pokolenia, laureatem IV nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Ericiem Lu. Muzycy zagrają I koncert fortepianowy e-moll op. 11 F. Chopina w opracowaniu na fortepian i orkiestrę smyczkową, "Serenadę" Karłowicza oraz "Koncert na orkiestrę smyczkową" Kasserna.

Dyrektor festiwalu zwrócił uwagę m.in. na koncert krakowskiego pianisty, kompozytora i konstruktora Sławomirs Zubrzyckiego, który zrekonstruował fortepian smyczkowy w oparciu o szkice Leonarda da Vinci. Zubrzycki zaprezentuje muzykę renesansu i baroku oraz swoje kompozycje stworzone specjalnie na fortepian smyczkowy. W tym dniu (9 lipca) odbędzie się również krakowska prapremiera opery "Don Desiderio" Poniatowskiego, ostatni raz wykonanej w Polsce w 1878 r. (Lwów, Teatr Miejski).

Wśród ciekawych festiwalowych koncertów jest m.in. symfonia "Lech, Czech i Rus" Grzecha Piotrowskiego, napisana z okazji 1050-lecia Chrztu Polski. Zagra Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, World Orchestra Concertino oraz Narodowa Akademicka Orkiestra Instrumentów Ludowych Ukrainy, prezentująca instrumenty, takie jak: gęśle, suki biłgorajskie, okaryny, flety pasterskie, bandury. W roli solisty wystąpi kompozytor - Piotrowski. Pojawi się również czeski Chór Kameralny Ars Brunaniensis oraz Chór ProForma. Zadyryguje Aleksander Humala.

Festiwalowi będą towarzyszyć także projekcje filmowe w kinie Agrafka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dwa weekendy z klasykami na Festiwalu Muzyki Polskiej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.