Dziewczynka z zespołem Downa była zastraszana i padła ofiarą hejtu. Do szkoły odprowadził ją prezydent

Prezydenci Macedonii Stewo Pendarowski odprowadza 11-letnią Emblę Ademi do szkoły (Twitter/Stevo Pendarovski)
dailymail.co.uk/dm

Prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski uczynił piękny gest wobec 11-letniej Embly Ademi, dziewczynki z zespołem Downa, która padła ofiarą hejtu i była zastraszana. Stewo Pendarowski okazał wsparcie uczennicy i zaprowadził ją do szkoły.

Dziewczynka chodzi do szkoły w miejscowości Gostivar w zachodniej części Macedonii Północnej.

W listopadzie ubiegłego roku grupa rodziców wymusiła na dyrekcji szkoły decyzję o usunięcie Embli z klasy. Nie chcieli, żeby dziewczynka chodziła do tej samej szkoły, co ich dzieci, a nawet bojkotowali zajęcia, na które uczęszczała. Według nich dziecko miało zakłócać prowadzone lekcje.

Pracownicy lokalnego ośrodka dla dzieci ze specjalnymi potrzebami, którzy zostali poproszeni o pomoc w sprawie, doszli do wniosku, że Embla nie wykazywała żadnych agresywnych zachowań.

DEON.PL POLECA

Jednak w związku z petycją rodziców uczniów, Embla została przydzielona na nauki w systemie zmianowym, w ramach którego miała uczęszczać na zajęcia przez dwa tygodnie w trzech różnych klasach. Miało być to rozwiązanie tymczasowe. Matka dziewczynki podkreśla, że Embla jest stale z asystentem edukacyjnym, który w razie problemów ostrzegłby nauczycieli, że coś jest nie tak z zachowaniem dziewczynki.

Pod naciskiem rodziców Embli, szkoła zgodziła się na ponowne włączenie dziewczynki do klasy, do której uczęszczała wcześniej. Jednak oburzeni rodzice ponownie zaprotestowali przeciwko planom integracyjnym i zbojkotowali zajęcia ich dzieci, co oznacza, że ​​od 1 lutego 11-letnia dziewczynka siedzi sama w klasie.

- Historia Embli przypomina nam o uprzedzeniach, z którymi żyjemy oraz o potrzebie większej ochrony i opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi - powiedział prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski, który włączył się w tę sprawę, dodając, że „pomaganie takim osobom jak Embla stwarza pozostałym możliwość wspólnej nauki, szczerej radości, a przede wszystkim integracji”.

Minister edukacji Macedonii Północnej zapewnił, że dziewczynka będzie kontynuować naukę z rówieśnikami.

„Wystosowanie petycji rodziców przeciwko dziecku z zespołem Downa to ostatnia porażka naszego społeczeństwa, jeśli chodzi o stosunek do najsłabszych spośród nas" - oświadczył Helsiński Komitet Praw Człowieka”.

Sprawę opisał dailymail.co.uk.

dailymail.co.uk/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziewczynka z zespołem Downa była zastraszana i padła ofiarą hejtu. Do szkoły odprowadził ją prezydent
Komentarze (2)
IS
~Irena S
18 lutego 2022, 15:31
To nic nie pomoże, bo to nie jest rozwiązanie problemu.
AM
~Alicja M.M.
15 lutego 2022, 14:29
„Wystosowanie petycji rodziców przeciwko dziecku z zespołem Downa to ostatnia porażka naszego społeczeństwa, jeśli chodzi o stosunek do najsłabszych spośród nas - zaznacza Helsiński Komitet Praw Człowieka”. Tak, oczywiście. Ale pewnie wielu ludzi w wielu krajach zgodzi się z tym zdaniem, zarazem nie widząc aborcji eugenicznej jako porażki społecznej, lecz przeciwnie, jako społeczne dobro. I nie dostrzegając, że te sprawy się ze sobą wiążą.