Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje"
Konkursowym spektaklem "Samsara Disco" w reżyserii Agnieszki Olsten rozpoczął się w niedzielę XII Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach.
Tym samym, w ramach festiwalu ruszył konkurs o "Laur Konrada", nagrodę upamiętniającą słynnego reżysera Konrada Swinarskiego. Widzowie i jurorzy w ciągu tygodnia obejrzą sześć spektakli z całej Polski zrealizowanych przez reżyserów, którzy debiutowali nie dawniej niż 15 lat temu. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w ostatnim dniu festiwalu, 21 marca.
W jury zasiadają czołowi polscy twórcy teatralni: Agnieszka Glińska, Krystyna Meissner, Andrzej Dziuk, Janusz Głowacki i Jerzy Juk-Kowarski. Każdy z jurorów ma do dyspozycji mieszek z 10 tys. zł. Wręczy go reżyserowi, którego pracę nad spektaklem oceni najwyżej. Zwycięży ten, kto zbierze najwięcej mieszków.
Spektakle konkursowe to: "Samsara Disco" w reżyserii Agnieszki Olsten, zrealizowany w Teatrze Polskim z Wrocławia, "Panny z Wilka" w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego (Teatr Polski z Poznania), "Ostatni taki ojciec" w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego (Scena Prapremier InVitro z Lublina), "Pijacy" w reżyserii Barbary Wysockiej (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Krakowa), "ID" w reżyserii Marcina Libera (Teatr Współczesny w Szczecinie w koprodukcji z Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie oraz Temps d'images 2009/CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie).
Dzięki zasadzie "dzikiej karty", wprowadzonej aby umożliwić start produkcjom scen z woj. śląskiego, w konkursie wystąpi też "Rewizor" w reżyserii Łukasza Czuja (Teatr Polski z Bielska-Białej"). Do udziału zakwalifikowali go regionalni publicyści kulturalni.
Poza "Laurem Konrada" własną nagrodę "Zaproszenie od Stanisława" jednemu ze spektakli konkursowych przyzna też Teatr Śląski. Umożliwi ona laureatowi podpisanie umowy przedwstępnej na realizację przedstawienia na tej katowickiej scenie.
Jak co roku, widzowie będą mogli obejrzeć dwa przedstawienia mistrzowskie: w poniedziałek "Sztukę bez tytułu" w reżyserii Agnieszki Glińskiej i w niedzielę "Gdy nocą przybyłem do Widawy... czyli Opis obyczajów III" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Imprezą towarzysząca festiwalowi będzie środowy spektakl "Samotność pól bawełnianych" w reżyserii Radosława Rychcika (Teatr im. Żeromskiego z Kielc).
Przedstawienia Festiwalu wystawiane są na dwóch scenach - Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego i w studiu Telewizji Katowice. "Samotność pól bawełnianych" pokazana zostanie w katowickim klubie "Cogitatur". Organizatorami imprezy są Instytucja Kultury "Estrada Śląska" i Urząd Miasta Katowice. Współorganizatorem jest Teatr Śląski.
Po raz pierwszy "Interpretacje" odbyły się w Katowicach w 1998 r. Zwyciężyła wówczas Anna Augustynowicz. Kolejni laureaci to Grzegorz Jarzyna, Remigiusz Brzyk, Wojciech Smarzowski, Krzysztof Warlikowski, Przemysław Wojcieszek, Maja Kleczewska, Mariusz Grzegorzek, Iwona Kempa i Jan Klata.
Skomentuj artykuł