3. Przegląd Nowego Kina Francuskiego
3. Przegląd Nowego Kina Francuskiego, w ramach którego zaprezentowane zostaną najnowsze produkcje kinematografii francuskiej, m.in. film dokumentalny o gwieździe futbolu Zinedine Zidanie, rozpocznie się 13 kwietnia we Wrocławiu i potrwa tydzień.
Jak poinformowała PAP Aga Konik ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, który jest organizatorem imprezy, wśród prezentowanych podczas przeglądu znajdą się filmy, które na międzynarodowych festiwalach zdobyły nagrody, pochwały krytyków i uznanie publiczności.
Przegląd zacznie się filmem dokumentalnym "Zidane, portret XXI wieku" w reż. Philippe'a Parreno. Obraz prezentuje sylwetkę światowej gwiazdy futbolu - Zinedine Zidane'a podczas meczu rozgrywek Ligi Hiszpanii. "Siedemnaście zsynchronizowanych kamer koncentruje się tylko na sportowcu i podąża za nim. Takie rozwiązanie technologiczne przenosi widza w przestrzeń boiska piłkarskiego. To dynamiczny i autentyczny portret współczesnej legendy piłkarskiej i samotnej gwiazdy" - mówiła Konik. Film zdobył m.in. Złotą Kamerę na Festiwalu w Cannes 2006 r. oraz Cezara w 2007 r.
Według Konik, przed EURO 2012 film wydaje się być świetnym prologiem, wprowadzającym w piłkarskie emocje.
We Wrocławiu będzie można też zobaczyć laureata nagrody festiwali w Cannes 2011 r. i Cezary 2012 r. - "Poliss", w reż. Maiwenn La Besco. Konik opowiadała, że film przedstawia zawodowe i prywatne życie policjantów z Brygady Ochrony Nieletnich, które mija im na zatrzymaniach pedofilów i nastoletnich kieszonkowców, przesłuchaniach agresywnych rodziców, ale także przerwach na obiady, rozmowach o problemach w związkach.
Ponadto na przeglądzie zostanie zaprezentowany "Minister" w reżyserii Pierre'a Schellera, nagrodzony na tym samym, ubiegłorocznym festiwalu w Cannes. "Spokojny sen ministra transportu Bertranda Saint-Jean'a zakłóca w środku nocy telefon. Autokar stoczył się w przepaść. Minister jedzie na miejsce wypadku. Od tego momentu zaczyna się jego przeprawa ze światem. W natłoku pilnych spraw i wbrew sobie będzie musiał przeprowadzić projekt prywatyzacji dworców, walczyć o władzę" - mówiła Konik określając "Ministra" mianem thrillera politycznego.
Według Konik na uwagę zasługuje też dramat opowiadający o ojcu rodziny zmagającym się z trudnym piętnem przeszłości - film "Rodzina Wolbergów", reż. Axelle Ropert nominowany do Złotej Kamery na Festiwalu w Cannes w 2009 r. Główny bohater - Simon Wolberg - to mer małego miasteczka, szaleńczo zakochany w swojej żonie i zaborczy ojciec. "Potrafi wygłosić błyskotliwy wykład o amerykańskiej muzyce soul, bez oporów wtrąca się w życie prywatne innych i każe przysiąc swojej córce, że ta nigdy nie wyprowadzi się z domu rodzinnego" - opowiadała Konik. Jak wyjaśniła, na życiu Simona odcisnął piętno pobyt w obozie koncentracyjnym, dlatego głównym celem staje się dla niego życie z rodziną i trzymanie się razem za wszelką cenę.
W programie znalazł się również film "Przystojniaki", w reż. Riada Sattoufa, który w 2010 r. okazał się najlepszym francuskim debiutem (zdobywając m.in. Cezara i Nagrodę Lumieres). "Przystojniak" to inteligentna komedia o życiu nastolatków.
Zaplanowano także projekcję filmu "Kto wygra z losem", będącego socjologicznym dramatem, którego akcja rozgrywa się w więziennej sali spotkań, oraz obrazu "Wszystko co się świeci" - rozgrywa
Skomentuj artykuł