Film na weekend: "Czarnobyl"

Film na weekend: "Czarnobyl"
fot. Materiały dystrybutora / fragment plakatu

26 kwietnia obchodzimy 35. rocznicę tragedii w radzieckiej elektrowni Czarnobyl. To dobra okazja, by obejrzeć - być może po raz kolejny - mistrzowsko zrealizowany miniserial.

Tytuł: Czarnobyl / Chernobyl
Reżyseria: Johan Renck
Scenariusz: Craig Mazin
Muzyka: Hildur Guðnadóttir
Gatunek: Dramat
Produkcja: Wielka Brytania, USA
Rok produkcji: 2019
Główne role: Jared Harris, Stellan Skarsgård, Emily Watson, Jessie Buckley, Adam Nagaitis, Adam Nagaitis

"Czarnobyl" to trzymający w napięciu i mistrzowsko zrealizowany ministerial, opowiadający o awarii radzieckiej elektrowni jądrowej w pobliżu miasta Prypeć na Ukrainie. Obraz w bardzo realistyczny sposób ukazuje tragedię, jaka rozegrała się za naszą południowo-wschodnią granicą i zagroziła życiu milionów ludzi w Europie. Oglądając "Czarnobyl" na pewno nie będziecie się nudzić. Ten serial to doskonała lekcja historii i pokaz "możliwości" radzieckiego aparatu państwowego. Nawet jeśli już widzieliście "Czarnobyl", warto kolejny raz po niego sięgnąć; 26 kwietnia obchodzimy 35. rocznicę tragedii.

Opis dystrybutora: 26 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, doszło do ogromnej eksplozji. Uwolniona podczas wybuchu chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i rozprzestrzeniła się po całej Europie, w tym w Polsce, Skandynawii, Europie Środkowej i Zachodniej. Miniserial śledzi losy kilku postaci. Jared Harris wciela się w Walerija Legasowa, wiodącego radzieckiego fizyka jądrowego, który był członkiem komisji badającej przyczyny awarii i jako pierwszy zrozumiał skalę katastrofy. Stellan Skarsgård gra zastępcę przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Borysa Szczerbinę, który z kremlowskiego nadania przewodniczył pracom rządowej komisji ds. Czarnobyla w pierwszych godzinach po awarii. Emily Watson zobaczymy w roli Ulany Khomyuk, radzieckiej fizyczki jądrowej, która chce poznać prawdziwe przyczyny wybuchu reaktora. Składający z pięciu odcinków miniserial opowiadający o największej w historii awarii reaktora atomowego, która miała miejsce 1986 roku na terenie należącej wówczas do Związku Radzieckiego Ukrainie.

DEON.PL POLECA

Odradzamy oglądanie tego filmu z dziećmi.

***

Nie popieramy piractwa! Film można obejrzeć w serwisie HBO GO.

Kiedyś pilot wycieczek. Obecnie dziennikarz, podróżnik, bloger i obserwator świata. Od 10 lat redaktor DEON.pl. Uważa, że rzeczy materialne starzeją się i tracą na wartości, a radość z podróżowania jest ponadczasowa i bezcenna. Jego ulubionym kierunkiem jest północ, a dokładniej wszystko "w górę" od pięćdziesiątego równoleżnika. Od miast woli naturę, najlepiej oglądaną z okna pociągu. Interesuje się również historią, psychologią i duchowością. Lubi latać dronem i wędrować po górach. Prowadzi autorskiego bloga Mapa bezdroży

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemek Wysogląd SJ

Nie, to nie jest ilustrowana hagiografia ani biografia św. Ignacego Loyoli. To raczej próba osobistego spojrzenia na historię duchowego doświadczenia i głębokiej przemiany, jaką przeszedł pewien ambitny, młody szlachcic – Iñigo Lopez de Loyola.

Przeżyj...

Skomentuj artykuł

Film na weekend: "Czarnobyl"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.