Czechosłowacka "Arabela" ma już 30 lat

Czechosłowacka "Arabela" ma już 30 lat
Telewizje czechosłowacka, a później czeska i słowacka, nadawały serial kilkanaście razy. Popularność film zdobył w Polsce i w Niemczech, wyświetlano go także w Japonii, Korei Płd.oraz Australii
PAP / drr

Kultowy czechosłowacki serial baśniowy "Arabela", który w swoim czasie przed ekrany telewizorów przyciągał wszystkie pokolenia, ma już 30 lat. Pierwszy odcinek telewizja w ówczesnej Czechosłowacji nadała 25 grudnia 1980 roku.

Film w reżyserii Vaclava Vorliczka na podstawie scenariusza Milosza Macourka charakteryzowała wielowątkowość, gwiazdorska obsada i duża liczba efektów specjalnych. Wyjątkowość pogłębiały zapadające w pamięć kreacje aktorskie Vladimira Menszika, serialowego pana Majera, czy uroda Jany Nagyovej w tytułowej roli księżniczki Arabeli.

Telewizje czechosłowacka, a później czeska i słowacka, nadawały serial kilkanaście razy. Wielką popularność film zdobył w Polsce i w Niemczech, wyświetlano go także w Japonii, Korei Południowej oraz Australii. W ostatnich latach "Arabela" ukazała się na płytach DVD.

DEON.PL POLECA

Serial rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: w świecie realnym i w krainie baśni, które z pomocą czarodziejskiego dzwoneczka, zaczarowanego pierścienia, magicznego płaszcza i telewizora zaczynają się przenikać. Baśniowa księżniczka Arabela zakochuje się w Petrze, mężczyźnie ze świata rzeczywistego, a krainą baśni próbuje zawładnąć czarnoksiężnik Rumburak.

13 odcinków czechosłowackiej serii nakręcono w 1979 roku na zlecenie zachodnioniemieckiej telewizji WDR. Niemcy zażyczyli sobie, aby przedstawione realia nie odbiegały od zachodnich, dlatego też cała otoczka serialu niezbyt przypomina socjalistyczną Czechosłowację. Na przykład Petr (w tej roli Vladimir Dlouhy) nosi długie włosy, a cała rodzina Majerów mieszka nie w bloku, lecz w willi.

Na fali popularności "Arabeli" w połowie lat 80. powstał spin-off zatytułowany "Rumburak", a w 1990 roku 26-odcinkowy sequel pod tytułem "Powrót Arabeli".

Dużym sukcesem okazała się poświęcona serialowi wystawa, zorganizowana w 2009 roku w czeskich zamkach i pałacach. Zaprezentowano na niej stroje i rekwizyty z serialu, wśród nich spełniający życzenia pierścień Arabeli, szklaną kulę, latający kufer oraz zaczarowany płaszcz podróżny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czechosłowacka "Arabela" ma już 30 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.