Film animowany "Warszawa 1935"
(fot. warszawa1935.pl)
PAP / mh
Film animowany "Warszawa 1935", pokazujący w 3D, jak wyglądała przed II wojną - nim dokonano wojennych zniszczeń - stolica Polski, od piątku można oglądać w kinach. "Zobaczcie, jak piękne było to miasto, nazywane Paryżem północy" - zachęcają widzów twórcy.
Film jest krótkometrażowy, trwa ok. 20 minut. Przenosi widza na ulice Warszawy z okresu dwudziestolecia międzywojennego, przedstawiając dokładnie odwzorowaną architekturę miasta.
Dowiedzieć się można, jak przed II wojną światową wyglądały np.: ulica Marszałkowska, skrzyżowanie Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich, Ogród Saski, pl. Dąbrowskiego, pl. Bankowy czy teren, na którym obecnie stoi Pałac Kultury i Nauki. Można zobaczyć piękne kamienice, stołeczne parki i skwery, to, jakie samochody i tramwaje jeździły w połowie lat 30. ulicami Warszawy, jak wyglądały stołeczne sklepy, jak ubierali się mieszkańcy.
"Myślę, że wiele osób nie wyobraża sobie, jak piękne było to miasto. Będą pod dużym wrażeniem" - ocenił w piątkowej rozmowie z PAP po pokazie prasowym w Warszawie Wojciech Pronobis z Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential Polska, które jest mecenasem filmu. Wybór mecenasa nie był przypadkowy: w dwudziestoleciu międzywojennym Prudential obecny był na polskim rynku, a jego siedziba znajdowała się w najwyższym wtedy budynku w kraju, warszawskim Prudentialu.
Prace nad filmem "Warszawa 1935" trwały cztery lata. Zrealizowano go w stołecznym studiu efektów specjalnych Newborn, specjalizującym się m.in. w tworzeniu animacji 3D i 2D i grafice komputerowej. Rekonstrukcja cyfrowa przedwojennej Warszawy powstała na podstawie materiałów archiwalnych, m.in. starych zdjęć. Podczas kompletowania materiałów źródłowych pomocy udzieliło m.in. Archiwum Państwowe, umożliwiając twórcom dostęp do unikalnych fotografii budynków i ulic.
Producentami filmu są Ernest Rogalski i Tomasz Gomoła ze studia Newborn. W związku z pracami nad animacją utworzono specjalną stronę internetową, www.warszawa1935.pl, na której dostępny jest m.in. zwiastun filmu.
"Warszawa to miasto bardzo boleśnie doświadczone przez historię. Za bycie centrum ważnych i dramatycznych wydarzeń podczas drugiej wojny światowej zapłaciła najwyższą cenę - nieomal przestała istnieć. Zniknęło poważane centrum kulturalne, zniknęły imponujące klasycystyczne pałace, secesyjne kamienice, parki, place. Zniknęła cała infrastruktura uznawana przed wojną za jedną z najnowocześniejszych w Europie. Na zgliszczach powstała zupełnie nowa Warszawa - pamięć o tej starej została zamknięta w albumach i wspomnieniach mieszkańców. Dziś już nikt nie jest nawet w stanie wyobrazić sobie, jak imponującym i inspirującym była miastem" - napisali na stronie internetowej filmu jego autorzy.
Jak tłumaczył Wojciech Pronobis, "Warszawę 1935" od piątku oglądać można w sieci kin Cinema City w całym kraju oraz w kinach studyjnych. Animacja będzie pokazywana na osobnych, oddzielnie biletowanych seansach.
Film został objęty honorowym patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Dofinansowania twórcom udzielił Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł