Film animowany "Warszawa 1935"

(fot. warszawa1935.pl)
PAP / mh

Film animowany "Warszawa 1935", pokazujący w 3D, jak wyglądała przed II wojną - nim dokonano wojennych zniszczeń - stolica Polski, od piątku można oglądać w kinach. "Zobaczcie, jak piękne było to miasto, nazywane Paryżem północy" - zachęcają widzów twórcy.

Film jest krótkometrażowy, trwa ok. 20 minut. Przenosi widza na ulice Warszawy z okresu dwudziestolecia międzywojennego, przedstawiając dokładnie odwzorowaną architekturę miasta.
Dowiedzieć się można, jak przed II wojną światową wyglądały np.: ulica Marszałkowska, skrzyżowanie Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich, Ogród Saski, pl. Dąbrowskiego, pl. Bankowy czy teren, na którym obecnie stoi Pałac Kultury i Nauki. Można zobaczyć piękne kamienice, stołeczne parki i skwery, to, jakie samochody i tramwaje jeździły w połowie lat 30. ulicami Warszawy, jak wyglądały stołeczne sklepy, jak ubierali się mieszkańcy.
"Myślę, że wiele osób nie wyobraża sobie, jak piękne było to miasto. Będą pod dużym wrażeniem" - ocenił w piątkowej rozmowie z PAP po pokazie prasowym w Warszawie Wojciech Pronobis z Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential Polska, które jest mecenasem filmu. Wybór mecenasa nie był przypadkowy: w dwudziestoleciu międzywojennym Prudential obecny był na polskim rynku, a jego siedziba znajdowała się w najwyższym wtedy budynku w kraju, warszawskim Prudentialu.
Prace nad filmem "Warszawa 1935" trwały cztery lata. Zrealizowano go w stołecznym studiu efektów specjalnych Newborn, specjalizującym się m.in. w tworzeniu animacji 3D i 2D i grafice komputerowej. Rekonstrukcja cyfrowa przedwojennej Warszawy powstała na podstawie materiałów archiwalnych, m.in. starych zdjęć. Podczas kompletowania materiałów źródłowych pomocy udzieliło m.in. Archiwum Państwowe, umożliwiając twórcom dostęp do unikalnych fotografii budynków i ulic.
Producentami filmu są Ernest Rogalski i Tomasz Gomoła ze studia Newborn. W związku z pracami nad animacją utworzono specjalną stronę internetową, www.warszawa1935.pl, na której dostępny jest m.in. zwiastun filmu.
"Warszawa to miasto bardzo boleśnie doświadczone przez historię. Za bycie centrum ważnych i dramatycznych wydarzeń podczas drugiej wojny światowej zapłaciła najwyższą cenę - nieomal przestała istnieć. Zniknęło poważane centrum kulturalne, zniknęły imponujące klasycystyczne pałace, secesyjne kamienice, parki, place. Zniknęła cała infrastruktura uznawana przed wojną za jedną z najnowocześniejszych w Europie. Na zgliszczach powstała zupełnie nowa Warszawa - pamięć o tej starej została zamknięta w albumach i wspomnieniach mieszkańców. Dziś już nikt nie jest nawet w stanie wyobrazić sobie, jak imponującym i inspirującym była miastem" - napisali na stronie internetowej filmu jego autorzy.
Jak tłumaczył Wojciech Pronobis, "Warszawę 1935" od piątku oglądać można w sieci kin Cinema City w całym kraju oraz w kinach studyjnych. Animacja będzie pokazywana na osobnych, oddzielnie biletowanych seansach.
Film został objęty honorowym patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Dofinansowania twórcom udzielił Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Film animowany "Warszawa 1935"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.