Funny Games EU - dobre kino we Wrocławiu

Funny Games EU - dobre kino we Wrocławiu
Kadr z filmu "Exils", który zostanie zaprezentowany w trakcie Funny Games EU
culture.pl / pz

Funny Games EU to program Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty przygotowany specjalnie na Europejski Kongres Kultury. Z jednej strony ukazuje różnorodność stylistyczną i tematyczną europejskiego kina, z drugiej - żywotność jego tradycji.

15 europejskich filmów z ostatnich 10 lat pokazane zostanie w 5 sekcjach: "Ziemia drży", "Do utraty tchu", "Straszne skutki awarii telewizora", "Szepty i krzyki", "Widmo wolności". Program uzupełniają 2 pokazy specjalne zrealizowanego w technologii 3D dokumentu "Pina" w reżyserii Wima Wendersa.

Tytuły sekcji, zaczerpnięte z europejskiej klasyki filmowej, zostały potraktowane dosłownie - jako hasła czy nawet utarte już zwroty językowe, ale także metaforycznie - jako sformułowania wywołujące łańcuchy skojarzeń, a zarazem streszczające stylistykę, którą swego czasu wypracowali twórcy wymienionych filmów.

"Ziemia drży", film Luchino Viscontiego z 1948 roku, to jeden z najważniejszych przykładów neorealizmu w kinie, opowieść o rozpadzie rodziny i tradycji. W cyklu zobaczymy filmy, które w nowy sposób podejmują te wciąż aktualne tematy: "Kod nieznany", "Śmierć pana Lazarescu" i "Tajemnicę ziarna".

DEON.PL POLECA

"Do utraty tchu" to tytuł debiutu Jean-Luca Godarda z 1959 roku, jednego z reżyserów tzw. francuskiej nowej fali. Film, będący pełną dezynwoltury grą z gatunkiem i formą, patronuje sekcji, w której znajdą się produkcje o równie wysokiej jak w dziele Godarda temperaturze emocjonalnej: "Lilja 4-ever", "Anatomia piekła" i "Tlen".

"Straszne skutki awarii telewizora" Jaroslava Papouška z 1969 roku to pełen absurdu, ale i wnikliwej obserwacji, kultowy obraz czechosłowackiej nowej fali, przykład walki z cenzurą. Ten wymowny tytuł patronuje filmom, które wchodzą w dialog z kinem o wyraźnym profilu gatunkowym: "Kinnunen", "Amer" i "Rumba".

"Szepty i krzyki" Ingmara Bergmana z 1972 roku to kwintesencja kina psychologicznego. Jego współczesne warianty potrafią być równie mroczne i niepokojące, co udowodnią filmy z Austrii ("Import/Export"), Turcji ("Kosmos") i Holandii ("Code Blue").

"Widmo wolności" to tytuł filmu Luisa Buñuela z 1974, w którym reżyser atakuje mieszczańskie społeczeństwo i świat skostniałych form w charakterystyczny dla siebie - surrealistyczny - sposób. W tej sekcji zobaczymy filmy, które odnoszą się do tematów społecznych: "Exils", "Kieł" i "Nie będę twoim przyjacielem".

W ramach pokazu specjalnego: "Pina" w reżyserii Wima Wendersa. Film nie jest biografią zmarłej przed dwoma laty choreografki Piny Bausch. To raczej hołd złożony przez Wima Wendersa jej twórczości i hymn na cześć sztuki. W subtelnym, wyciszonym filmie niemiecki twórca staje w obronie najdelikatniejszych wartości - uczuć, piękna, szacunku dla drugiego człowieka. "Pina" została uznana za najlepszy dokument roku i nagrodzona German Film Awards 2011. Obsada: Regina Advento, Malou Airaudo, Ruth Amarante, Jorge Puerta, Pina Bausch, Rainer Behr, Andrey Berezin.

Program "Funny Games" został przygotowany przez zespół Stowarzyszenia Nowe Horyzonty (Roman Gutek, Joanna Łapińska, Ewa Szabłowska, Magdalena Sztorc, Jan Topolski).

Wszystkie projekcje odbywają się w Kinie Warszawa.

Zobacz także:

Wszystkie projekcje odbywają się w Dolnośląskim Centrum Filmowym (w dniach od 8 do 11 września), z wyjątkiem dokumentu "Pina" Wima Wendersa, który zostanie pokazany w Kinie Helios.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Funny Games EU - dobre kino we Wrocławiu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.