Kielce: kino religijne na festiwalu "Nurt"

KAI / drr

Wśród 42 filmów zakwalifikowanych do pokazu w ramach rozpoczętego dzisiaj w Kielcach XVIII Festiwalu Form Dokumentalnych "Nurt" znajdą się także produkcje dotyczące miejsca wiary i Boga w życiu człowieka. "To dość ważny nurt w tegorocznym «Nurcie»" - uważa filmoznawca z Kielc Andrzej Kozieja, członek komisji selekcyjnej.

- Będą to filmy-refleksje na temat przemijania inspirowane nauczeniem Jana Pawła II. Moim zdaniem są to materiały zrobione z dużą kulturą. W bloku konkursowym jest np. film o pielgrzymce hippisów na Jasną Górę - dodaje Kozieja, związany z "Nurtem" od 15 lat.

Jego zdaniem, uczestnicy konkursu stopniowo rezygnują z filmów "niedyskretnych", obrazoburczych dla uczuć religijnych, zbyt osobistych. - Dwa lata temu ponad 10 nadesłanych filmów dotyczyło ostatnich chwil życia człowieka, odzierając je z symboliki, intymności. Oko kamery rejestrowało bezlitośnie każdy moment odchodzenia, pożegnania z bliskimi, ich reakcje. Te filmy nie tylko przełamały pewne tabu, one weszły w konwencję reality show - dla mnie było to nieporozumienie - mówi.

W tym roku dokumentaliści, w większości ludzie młodzi, nadesłali 130 filmów, z czego do puli konkursowej zakwalifikowano 42. Ułożono je w 10 bloków tematycznych: "Polskie drogi do wolności", "W biegu za życiem", "Kielecka tożsamość", "Nasze testamenty", "Jak kochasz, to kręć", "Niebo jest tutaj?", "Manipulacje i polityka", "Przystanek i śmierć", "Efekt Chopina", "Opowieści wyśnione".

Wśród prezentowanych obrazów znajdą się także produkcje uznanych reżyserów. Andrzej Wajda nadesłał film "Kręć! Jak kochasz, to kręć" poświęcony sztuce operatorskiej nieżyjącego już Edwarda Kłosińskiego, o którym mówi jego żona Krystyna Janda. W tym roku jest także 12 produkcji autorów wywodzących się z Kielc.

Dzisiejsze spotkania rozpoczął projekt słowackiej kinematografii "Janosik 21", czyli kompozycja Kwartetu Jorgi, który przygotował muzykę opartą na motywach góralskich i barokowych, do niemego filmu "Janosik" z 1921 r.

Projekcje konkursowe rozpoczną się jutro. Widzowie zobaczą m.in. reportaż Jarosława Mańki i Macieja Grabysa "Porwani" o polskich ofiarach ataków terrorystycznych w Pakistanie, Iraku i Czeczenii oraz "Czekając na sobotę" Ireny i Jerzego Morawskich o młodych ludziach z prowincji, dla których jedyną życiową atrakcją jest zabawa w dyskotece "Nokaut".

Po projekcjach zaplanowano spotkania i dyskusje z twórcami.

Festiwal "Nurt" potrwa do 25 listopada. Jego organizatorem jest Kieleckie Centrum Kultury. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest od początku Krzysztof Miklaszewski, historyk sztuki i teatru, reżyser dokumentalista, wieloletni członek zespołu Cricot 2 Tadeusza Kantora.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kielce: kino religijne na festiwalu "Nurt"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.