Kielce: kino religijne na festiwalu "Nurt"

KAI / drr

Wśród 42 filmów zakwalifikowanych do pokazu w ramach rozpoczętego dzisiaj w Kielcach XVIII Festiwalu Form Dokumentalnych "Nurt" znajdą się także produkcje dotyczące miejsca wiary i Boga w życiu człowieka. "To dość ważny nurt w tegorocznym «Nurcie»" - uważa filmoznawca z Kielc Andrzej Kozieja, członek komisji selekcyjnej.

- Będą to filmy-refleksje na temat przemijania inspirowane nauczeniem Jana Pawła II. Moim zdaniem są to materiały zrobione z dużą kulturą. W bloku konkursowym jest np. film o pielgrzymce hippisów na Jasną Górę - dodaje Kozieja, związany z "Nurtem" od 15 lat.

Jego zdaniem, uczestnicy konkursu stopniowo rezygnują z filmów "niedyskretnych", obrazoburczych dla uczuć religijnych, zbyt osobistych. - Dwa lata temu ponad 10 nadesłanych filmów dotyczyło ostatnich chwil życia człowieka, odzierając je z symboliki, intymności. Oko kamery rejestrowało bezlitośnie każdy moment odchodzenia, pożegnania z bliskimi, ich reakcje. Te filmy nie tylko przełamały pewne tabu, one weszły w konwencję reality show - dla mnie było to nieporozumienie - mówi.

W tym roku dokumentaliści, w większości ludzie młodzi, nadesłali 130 filmów, z czego do puli konkursowej zakwalifikowano 42. Ułożono je w 10 bloków tematycznych: "Polskie drogi do wolności", "W biegu za życiem", "Kielecka tożsamość", "Nasze testamenty", "Jak kochasz, to kręć", "Niebo jest tutaj?", "Manipulacje i polityka", "Przystanek i śmierć", "Efekt Chopina", "Opowieści wyśnione".

DEON.PL POLECA

Wśród prezentowanych obrazów znajdą się także produkcje uznanych reżyserów. Andrzej Wajda nadesłał film "Kręć! Jak kochasz, to kręć" poświęcony sztuce operatorskiej nieżyjącego już Edwarda Kłosińskiego, o którym mówi jego żona Krystyna Janda. W tym roku jest także 12 produkcji autorów wywodzących się z Kielc.

Dzisiejsze spotkania rozpoczął projekt słowackiej kinematografii "Janosik 21", czyli kompozycja Kwartetu Jorgi, który przygotował muzykę opartą na motywach góralskich i barokowych, do niemego filmu "Janosik" z 1921 r.

Projekcje konkursowe rozpoczną się jutro. Widzowie zobaczą m.in. reportaż Jarosława Mańki i Macieja Grabysa "Porwani" o polskich ofiarach ataków terrorystycznych w Pakistanie, Iraku i Czeczenii oraz "Czekając na sobotę" Ireny i Jerzego Morawskich o młodych ludziach z prowincji, dla których jedyną życiową atrakcją jest zabawa w dyskotece "Nokaut".

Po projekcjach zaplanowano spotkania i dyskusje z twórcami.

Festiwal "Nurt" potrwa do 25 listopada. Jego organizatorem jest Kieleckie Centrum Kultury. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest od początku Krzysztof Miklaszewski, historyk sztuki i teatru, reżyser dokumentalista, wieloletni członek zespołu Cricot 2 Tadeusza Kantora.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kielce: kino religijne na festiwalu "Nurt"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.