Kraków: Pierwsze zapowiedzi święta kina
93 filmy zostały zakwalifikowane do trzech konkursów 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który rozpocznie się 23 maja. Nagrodę Smoka Smoków za całokształt twórczości otrzyma mistrz światowej animacji Piotr Kamler.
Piotr Kamler, autor kilkunastu filmów animowanych i jednego pełnometrażowego, nie należy do twórców zbyt znanych w kraju, w którym się urodził, spędził dzieciństwo i młodość, studiował, wreszcie - w którym prezentował większość swych filmów, i do którego wrócił w latach 80. Być może dlatego, że prawie wszystkie filmy zrealizował we Francji, gdzie mieszkał przez ponad 20 lat. On sam jednak uważa się za twórcę polskiego. A charakter jego filmów także sytuuje go w nurcie, który zaznaczył się mocno w polskiej animacji, szczególnie w latach 60., przynosząc wiele znaczących filmów, a nawet arcydzieł, jak "Labirynt" Jana Lenicy. Chodzi o nurt filozoficzny w filmie animowanym, którego Piotr Kamler jest czołowym przedstawicielem, niezwykle konsekwentnym. Także w późniejszych latach, gdy nurt ten przestał dominować w polskiej animacji, potrafił mówić o sprawach podstawowych w sposób wypracowany już w momencie startu ("Miasto", 1959), a jednak wciąż interesująco i na tym samym lub wyższym poziomie artystycznym, co jest widoczne w najgłośniejszych jego filmach z poprzednich lat - "Liniach i punktach" (1961), "Zielonej Planecie" (1966), "Słoniodze" (1968) czy "Dziurze" (1969).
Nowością tegorocznej edycji będzie kategoria pełnometrażowych filmów dokumentalnych w konkursie polskim oraz pozakonkursowy pokaz kina holenderskiego. Kinematografię tę wybrano na gościa specjalnego imprezy.
Widzowie od 23 do 29 maja obejrzą 93 filmy biorące udział w trzech konkursach KFF. Laureat konkursu polskiego otrzyma Złotego Lajkonika, międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych – Złotego Smoka; Złoty Róg to statuetka międzynarodowego konkursu filmów dokumentalnych.
35 wybranych tytułów dotyczy konkursu polskiego, wzbogaconego o nową kategorię - pełnego metrażu wśród dokumentów. Wśród nich będzie obraz „Lekarze” Tomasza Wolskiego, opowiadający o polskich chirurgach. Film oprócz konkursu polskiego zakwalifikował się również do konkursu dokumentów.
W konkursie krótkich metraży walczyć będzie 39 filmów, wśród nich animacje np. musical „Kamienie” Słowaczki Katariny Kerekesovej, poruszający klasyczne tematy: miłości i zbrodni.
Podczas KFF od 23 do 29 maja, publiczność będzie mogła uczestniczyć w imprezach towarzyszących, m.in. w pokazie filmów holenderskich, a także panelu dyskusyjnym dotyczącym rynku filmowego Holandii.
Skomentuj artykuł