Łódź: Wystawa o "Dekalogu" Kieślowskiego

Łódź: Wystawa o "Dekalogu" Kieślowskiego
PAP / drr

Plakaty, autorskie egzemplarze scenariuszy "Dekalogu" i nagrody, jakie zdobył reżyser, można zobaczyć na multimedialnej wystawie "Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego", którą w poniedziałek otwarto w Muzeum Kinematografii w Łodzi. W niedzielę minęła 15. rocznica śmierci tego wybitnego reżysera.

"Dekalog" to dziesięcioodcinkowy cykl filmów Kieślowskiego zrealizowanych przez Telewizję Polską oraz kinowe wersje dwóch jego odcinków: "Krótkiego filmu o zabijaniu" i "Krótkiego filmu o miłości".

Obecna na wernisażu wdowa po artyście Maria Kieślowska podkreśliła, że to piękna wystawa i z zachwytem przyglądała się zapałowi jej twórców. Według niej, publiczność dzięki tej ekspozycji dowie się wszystkiego o "Dekalogu". - Wystawa wyraźnie pokazuje, jaki to jest olbrzymi dorobek, jaka to była ciężka praca przypłacona właściwie zdrowiem - mówiła Maria Kieślowska.

DEON.PL POLECA

Ekspozycja ma charakter multimedialny. Obok części biograficznej dotyczącej przebiegu życia i kariery artystycznej Krzysztofa Kieślowskiego poszczególne historie cyklu "Dekalog" są prezentowane przez fotosy i inne materiały archiwalne. Przewodnikiem po wystawie są wypowiedzi twórców filmowych, przede wszystkim Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza - autorów scenariusza, a także aktorów oraz współpracowników reżysera. Specjalne prezentacje pokazywane są na 10 monitorach.

Na ekspozycji zobaczyć można także dużą kolekcję plakatów, programów filmowych, katalogów i publikacji poświęconych "Dekalogowi" oraz wydań filmowych na DVD z całego świata. Na wystawie prezentowane są plakaty m.in. z Japonii, Argentyny, Niemiec, Francji, Finlandii, Danii, Czech czy Włoch. Wśród nich są także prace znanych polskich plakacistów m.in.: Andrzeja Pągowskiego, Jakuba Erola, Joanny Tylus oraz Roberta Ratajczyka, autora 10 plakatów do poszczególnych odcinków "Dekalogu".

Na ekspozycji zobaczyć można również nagrody, wyróżnienia oraz dyplomy, które filmy Kieślowskiego otrzymały na krajowych i zagranicznych festiwalach. Eksponaty udostępnili m.in. Maria Kieślowska, Zbigniew Preisner, Krzysztof Piesiewicz, Irena Strzałkowska, Violetta Buhl oraz Maria Zmarz-Koczanowicz.

Dyrektor Muzeum Kinematografii Mieczysław Kuźmicki przypomniał, że wystawa to element cyklu przedsięwzięć poświęconych reżyserowi przygotowywanych pod wspólnym tytułem "Świat według Krzysztofa Kieślowskiego" z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy urodzin i 15. rocznicy śmierci reżysera.

Ekspozycja zostanie pokazana także podczas 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Muzeum Miasta Gdyni. Podczas festiwalu odbędzie się także panel dyskusyjny "Kieślowski i jego uczniowie" z udziałem uczniów reżysera, współpracowników oraz aktorów występujących w jego filmach. Zaplanowano także promocję wznowionej publikacji Stanisława Zawiślińskiego pt. "Kieślowski. Ważne, żeby iść", która ukaże się w nowej szacie graficznej i w zaktualizowanej wersji.

Również podczas gdyńskiego Festiwalu przedstawiony zostanie obszerny polsko-angielski katalog muzealny "Świat według Krzysztofa Kieślowskiego", który oprócz dużej części poświęconej "Dekalogowi" będzie zawierał wypowiedzi rodziny reżysera, aktorów, przyjaciół oraz wielu znakomitych twórców światowego kina.

Cykl wydarzeń poświęconych Kieślowskiemu przygotowują: Muzeum Kinematografii w Łodzi, Zespół Filmowy TOR, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Wydawnictwo Skorpion. Patronat honorowy objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Krzysztof Kieślowski - jeden z najwybitniejszych twórców w historii polskiego kina - urodził się 27 czerwca 1941 r. w Warszawie. Do łódzkiej szkoły filmowej dostał się dopiero za trzecim razem, w 1964 r. Do jego najsłynniejszych filmów, obok cyklów "Dekalog" i "Trzy kolory", należą "Amator", "Przypadek", "Podwójne życie Weroniki" oraz liczne dokumenty m.in. "Z punktu widzenia nocnego portiera" i "Siedem kobiet w różnym wieku".

Za swoje filmy zdobywał prestiżowe nagrody. Za film "Niebieski" otrzymał Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, za film "Biały" - Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie, a za obraz "Czerwony" - nominację do Oscara, francuskiego Cezara i Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej BAFTA. "Krótki film o zabijaniu" uhonorowano Nagrodą Jury w Cannes, a "Krótki film o miłości" - Nagrodą Specjalną Jury w San Sebastian. Reżyser zmarł 13 marca 1996 r. w Warszawie, z powodu choroby serca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Łódź: Wystawa o "Dekalogu" Kieślowskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.