"Tylko Bóg wybacza" - od piątku w kinach

"Tylko Bóg wybacza" - od piątku w kinach
kadr z filmu
PAP / drr

Thriller "Tylko Bóg wybacza" z Ryanem Goslingiem i Kristin Scott Thomas w obsadzie, z muzyką Cliffa Martineza, trafi w piątek do kin w Polsce. Reżyserem jest Duńczyk Nicolas Winding Refn, autor nagradzanego filmu "Drive", w którym także grał Gosling.

Film "Tylko Bóg wybacza" ("Only God Forgives"), opowieść o więzach krwi i zemście, jest wspólną produkcją Danii i Francji. Gosling gra syna, Scott Thomas - matkę.

"Kapitalnie nakręcony, inteligentny, stylowy. Wizja reżysera przemyślana i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, budzi wielki podziw"; "Gosling i Refn wrócili do współpracy, by stworzyć emocjonalnie obezwładniający, estetycznie wspaniały i bardzo brutalny thriller"; "odjazdowa rozrywka", "hipnotyczny film" - to fragmenty recenzji ze "Screen Daily", z "The Guardian" i "The Hollywood Reporter".

Główny bohater, grany przez Ryana Goslinga Julian, jest właścicielem klubu w Bangkoku, w którym prowadzi nie do końca legalne interesy. Gdy jego brat Billy zostaje zamordowany, życie Juliana radykalnie się zmienia.

Matka braci (w jej roli Kristin Scott Thomas) chce, by młodszy syn odnalazł zabójców brata i go pomścił. Julian, mimo oporów i wątpliwości, postanawia dotrzeć do człowieka, który prawdopodobnie stoi za śmiercią Billy'ego; wie jednynie to, że w ciemnych zaułkach miasta nazywają go Aniołem Zemsty.

Reżyser Nicolas Winding Refn opowiadał: - Początkowo chciałem nakręcić film o człowieku, który pragnie walczyć z Bogiem. Gdy pisałem scenariusz, przechodziłem w moim własnym życiu trudny okres. Spodziewaliśmy się drugiego dziecka, a w czasie ciąży pojawiły się komplikacje. Stąd pomysł na postać, która chce się z Bogiem bić, wydawał mi się bardzo atrakcyjny. Z czasem ta koncepcja ewoluowała. Dodałem bohatera, który wierzy, że jest Bogiem (Chang). Ten staje się naturalnym przeciwnikiem dla gangstera szukającego religii, w którą mógłby uwierzyć (Julian).

"Wejdź do labiryntu i rozwiąż zagadkę" - tak do obejrzenia thrillera zachęca polski dystrybutor, Gutek Film. - Można oglądać "Tylko Bóg wybacza" na podstawowym poziomie, jako wizjonerskie, hipnotyczne kino - thriller o więzach krwi i zemście. Można też, do czego zachęca sam reżyser, poszukać klucza do niego i odnaleźć drugie dno całej opowieści. Wystarczy spojrzeć na ten film nie jak na realistyczną historię, ale - wyprawę do labiryntu, jakim jest umysł bohatera, podobnie jak miało to miejsce np. w "Lśnieniu" Kubricka - zwraca uwagę dystrybutor.

Labirynt, pierwiastek męski kontra pierwiastek żeński, matka kontra ojciec, niebo kontra piekło, a także seks i przemoc - wszystko to obecne jest w opowiadanej przez Refna historii.

Film nie dzieje się tylko w Bangkoku, lecz także w głowie bohatera - zaznaczył reżyser. - Kiedy mieszkałem w Bangkoku z córką, pewnego dnia powiedziała mi, że zobaczyła ducha. Na początku próbowałem wytłumaczyć jej, że to niemożliwe. Jednak z czasem zacząłem się zastanawiać, czy to się wydarzyło tylko w jej umyśle, czy też - naprawdę. I czy istnieje różnica między jednym a drugim. O tym też opowiada mój film. Akceptacja świata wewnętrznego bohatera, nie tylko świata widzialnego, jest punktem wyjścia dla "Tylko Bóg wybacza" - powiedział Duńczyk.

"Tylko Bóg wybacza" jest m.in. opowieścią o matce i synu oraz o napięciu między nimi. Główny bohater to ktoś, kto wydaje się być uwięzionym w łonie matki, wciąż powiązanym z nią pępowiną.

- Na głębszym poziomie to jest film o uczuciach syna do matki, o ich relacji. Istnieje cała gama emocji, które chciałem pokazać na ekranie. Matka jest demoniczna. Syn znajduje się pod jej urokiem i chce się spod niego wyzwolić. Emocje, które odczuwa, to początkowo złość, pragnienie zemsty, nienawiść, ale także - potrzeba wybaczenia i odkupienia. Aby to wszystko pokazać, postanowiłem umieścić akcję filmu w dużej mierze poza rzeczywistością - opowiadał Refn.

Julian odbywa podróż prowadzącą do przecięcia więzi z matką - po to, by mógł wreszcie "narodzić się naprawdę". - Chang, tajemniczy policjant, który być może istnieje tylko w umyśle bohatera, reprezentuje wszystko to, co ojcowskie. To człowiek wymierzający sprawiedliwość i przywracający równowagę. Ma w sobie to, czego bohater potrzebuje, żeby się przebudzić, przeciąć więź z matką i z przeszłością - a do tego właśnie potrzeba ostrza miecza - powiedział reżyser.

Refn podkreślił, że przemoc i seks są w jego kinie nierozerwalnie połączone i że pokazuje je, prawie zawsze, umownie i niedosłownie. - Staram się, by te sceny rozgrywały się w umyśle widza, poza ekranem. Ale lubię też zaskakiwać: kiedy widz spodziewa się, że coś zobaczy, nie pokazuję tego. I na odwrót - mówi duński artysta.

Autorem zdjęć do "Tylko Bóg wybacza" jest brytyjski operator Larry Smith, który współpracował ze Stanleyem Kubrickiem i Tomem Hooperem. Muzykę skomponował Amerykanin Cliff Martinez, odpowiedzialny za ścieżki dźwiękowe m.in. filmów "Traffic" Stevena Soderbergha, "Drive" Refna, "Spring Breakers" Harmony'ego Korine'a.

Nicolas Winding Refn (ur. 1970 w Kopenhadze) od lat dzieli swoje życie między Danię i Stany Zjednoczone. Jako ośmiolatek wyprowadził się z rodzicami do Nowego Jorku. Szkołę średnią kończył w Kopenhadze. Na okres studiów wrócił do Nowego Jorku, rozpoczynając naukę w American Academy of Dramatic Arts. Następnie znów przeniósł się do Danii, by kształcić się w Duńskiej Szkole Filmowej w Kopenhadze.

"Nowy kultowy reżyser" - tak nazywa go Gutek Film. Uwagę, na poziomie międzynarodowym, Refn zwrócił na siebie już jako dwudziestoparolatek, debiutanckim filmem "Pusher" (1996), który wyreżyserował według własnego scenariusza (napisanego wspólnie z Jensem Dahlem). Opowiadający o narkotykowym podziemiu thriller, w którym surowy realizm i brutalność połączono z wyrafinowanym filmowym stylem, zyskał miano kultowego. Ostatecznie powstała cała trylogia pt. "Pusher". "Pushera 2", z Madsem Mikkelsenem w roli głównej, Refn nakręcił w 2004 r., a "Pushera 3" w 2005 r.

Kolejne filmy Duńczyka to m.in.: "Bronson" (2008) z Tomem Hardym, "Valhalla: Mroczny wojownik" z Mikkelsenem (2009), "Drive" z Ryanem Goslingiem i Carey Mulligan (2011). Za "Drive" Refn otrzymał m.in. nagrodę dla najlepszego reżysera na festiwalu w Cannes. "Rzadko się zdarza, by fajny film z samochodowymi pościgami, muzyką pop, a do tego pełen przemocy zdobywał, poza zachwytem widzów, laury na festiwalach skoncentrowanych na kinie artystycznym. A jednak to przypadek hollywoodzkiej produkcji 'Drive'" - zwraca uwagę polski dystrubutor najnowszego filmu Refna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Tylko Bóg wybacza" - od piątku w kinach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.