Wakacyjne nagrody dla polskich dokumentów

Wakacyjne nagrody dla polskich dokumentów
Kadr z filmu "Smolarze", reż. Piotr Złotorowicz (źr. zdj. culture.pl)
culture.pl/ns

Polskie dokumenty otrzymały nagrody na zakończonych w ostatni weekend lipca międzynarodowych festiwalach w Meksyku, Kosowie i w Polsce.

Na Guanajuato International Film Festival - Expresión en Corto, który odbył się w dwóch meksykańskich miastach San Miguel de Allende oraz Guanajuato Capital, nagroda główna w kategorii dokument trafiła do rąk Piotra Złotorowicza za film "Smolarze".

DEON.PL POLECA




Kilka dni wcześniej ta krótka etiuda otrzymała Honorowe Wyróżnienie na Lume International Film Festival w Brazylii. "Smolarze" mają już w swoim dorobku szesnaście nagród zdobytych na międzynarodowych imprezach, co czyni ten obraz tegorocznym rekordzistą wśród polskich krótkich metraży.

Na festiwalu DOKUFEST w Prizren w Kosowie tytuł najlepszego krótkiego dokumentu otrzymał film Jakuba Stożka "Poza zasięgiem". Po sukcesach na tegorocznym festiwalu Sundance (Honorowe Wyróżnienie) czy brazylijskim festiwalu "It's All True" (Najlepszy Dokument) jest to już czwarta nagroda dla tego filmu.

Na zakończonym we Wrocławiu festiwalu Nowe Horyzonty, w konkursie Polskie Filmy Krótkometrażowe wyróżniono "3 dni wolności" w reżyserii Łukasza Borowskiego.

"Smolarze" to krótka historia Marka i Janiny, którzy każdego lata pracują w Bieszczadach jako wypalacze węgla drzewnego. Obserwujemy ich przy codziennych czynnościach od najwcześniejszych porannych godzin aż do zmroku. Bohaterowie prowadzą proste, niespieszne życie, którego rytm dyktowany jest przez dziką przyrodę.

Bohaterki "Poza zasięgiem", siostry Karolina i Klaudia, postanawiają odnaleźć matkę, która czternaście lat temu opuściła dom. Dziewczyny imponują dojrzałością, same rozwiązują własne problemy, wspierają się nawzajem w każdej sytuacji. U progu wejścia w dorosłe życie jeszcze raz spróbują odbudować relacje rodzinne, które przez lata były zaniedbywane przez dorosłych.

"3 dni wolności" to historia Piotra, który po piętnastu latach opuszcza więzienie. Najprostsze czynności stanowią dla niego prawdziwe wyzwanie. Zagubiony i oszołomiony, a jednocześnie zafascynowany stara się zrozumieć dzisiejszy świat. W trakcie przepustki będzie musiał zmierzyć się ze swoim życiem, ocenić przeszłość i szanse na przyszłość, wybrać to, co dla niego najważniejsze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wakacyjne nagrody dla polskich dokumentów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.