Weekendowy przegląd filmowy
Trudno sobie wyobrazić większych indywidualistów kina - i tego światowego, i rodzimego. Bracia Coen i Jan Jakub Kolski w tym samym czasie na ekranach polskich kin?! Jak musiał wyglądać ten rachunek prawdopodobieństwa?!
Braci Coen nie trzeba reklamować. Wystarczy wspomnieć, że na swoim koncie maja takie filmy, jak: oscarowe Fargo i To nie jest kraj dla starych ludzi. Ostatni ich film Tajne przez poufne został okrzyknięty najlepszą komedią roku. Mistrzowie czarnego humoru bracia Ethan i Joel Coen prezentują nowy film.
Cały świat obrócił się przeciwko Larry'emu. Nagle, z nieznanych mu powodów, opuszcza go żona, a on sam z wygodnie urządzonego domu przenosi się do taniego, obskurnego motelu. Na domiar złego, kariera naukowa Larry’ego staje pod wielkim znakiem zapytania.
Bracia Coen dzięki swojej mocnej pozycji w branży nie muszą kręcić niczego widowiskowego. Jak zawsze najważniejsza jest dla nich historia i jej bohaterowie. Po raz kolejny mamy więc całą gamę przeróżnych indywidualistów, tworzących jedyną w swoim rodzaju mozaikę. Pozycja obowiązkowa!
Wenecja
Najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego. Tym razem reżyser przenosi nas do czasów II wojny światowej.
Marek kocha Wenecję. W jego rodzinie jeździ się do "wodnego miasta" od pokoleń. W Wenecji spędzali czas pradziadkowie, dziadkowie, rodzice Marka, a nawet jego 14-letni brat Wiktor. Marek ma 11 lat, zna na pamięć nazwy wszystkich placów i ulic w Wenecji, ale nigdy nie był w ukochanym mieście. Nadchodzi lato 1939 roku. Te wakacje mają spełnić wielkie marzenie chłopca. Niestety, nasila się konflikt z Niemcami, ojciec Marka trafia do armii, zaś chłopiec ląduje w Zaleszczykach nad Sanem, w rozległej willi ciotki Weroniki.
Kolski pokazuje wojnę widzianą oczami dziecka. Reżyser podobnie jak w poprzednich swoich filmach wyczarował przepiękne obrazy. Możemy podziwiać niezwykłe zdjęcia i scenografię. Wenecja była jednym z najlepszych filmów pokazanych w tym roku na festiwalu w Gdyni. Obraz został nagrodzony trzema Złotymi Lwami: za zdjęcia, scenografię oraz za debiut aktorski dla Marcina Walewskiego.
Drużyna A
Kinowa wersja bijącego rekordy popularności serialu telewizyjnego.
Grupa weteranów wojny w Iraku zostaje wrobiona w zabójstwo i postanawia za wszelka cenę odzyskać dobre imię.
Reżyser Joe Carnahan stwierdził, że jest wielkim nieporozumieniem nazywanie jego filmu remakem telewizyjnego serialu. Zbieżność tytułu i imion bohaterów uznaje za całkowicie przypadkową. Sam film to typowa produkcja dla męskiej widowni: szybka akcja i cała masa efektownych eksplozji. Znak to, że nadchodzi lato...także w kinie.
Metropia
Metropia to mroczna opowieść fantastyczno-naukowa, rozgrywająca się w Europie przyszłości, w której gigantyczna sieć metra łączy ze sobą najodleglejsze zakątki kontynentu. Zasoby ropy się wyczerpały, światem rządzi system korporacji, jest szaro, brzydko i monotonnie. Ten „nowy wspaniały świat” skrywa jednak przerażającą tajemnicę...
Film miał swoją światową premierę na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji, gdzie otrzymał nagrodę za pionierskie efekty specjalne.
Listy do Julii
Po filmie dla „prawdziwych facetów” coś specjalnie dla pań.
Sophie (Amanda Seyfried) i Victor (Gael Garcia Bernal) wyruszają z tłocznego Nowego Jorku w wakacyjną podróż do słonecznej Italii. Zatrzymują się w Weronie – mieście legendarnych kochanków: Romea i Julii. Victor poszukując niezwykłych smaków włoskiej kuchni do swojej przyszłej restauracji, mało interesuje się romantyczną historią miasta i zaniedbuje narzeczoną. Sophie dla 'zabicia czasu' postanawia przyłączyć się do wolontariuszek, odpowiadających na listy z pytaniami o miłość przysyłane na adres domu Julii Kapuletti. Znajduje list z 1957 roku i postanawia na niego odpowiedzieć, odnaleźć autorkę listu i pomóc jej w odszukaniu utraconej miłości. We wspólnej podróży po skąpanych w słońcu, urokliwych okolicach Werony Sophie i Claire towarzyszy przystojny wnuk autorki listu - Charlie (Christopher Egan). Czy pomagając odnaleźć utracone uczucie sprzed lat Sophie znajdzie też swoją prawdziwą miłość ?
Gwiazdą filmu jest Amanda Seyfried, znana z roli w musicalu „Mamma Mia” - jest słodka i urocza, czyli taka jaka powinna być główna bohaterka komedii romantycznej. Jednak w tym filmie równorzędną królową ekranu jest Vanessa Redgrave. To ona sprawia, że Włochy smakują jak powinny, a prawdziwa miłość jest tuż na wyciągniecie ręki.
Plan B
Kolejna komedia romantyczna. Dawno niewidziana w kinie Jennifer Lopez - tym razem w roli przyszłej mamy.
Po latach nieskutecznego umawiania się na randki Zoe (Jennifer Lopez) dochodzi do wniosku, że czekanie na 'tego jedynego' trwa w jej przypadku zdecydowanie zbyt długo. Zdeterminowana, żeby w końcu zostać matką, bierze sprawy w swoje ręce, umawia się na wizytę u lekarza i postanawia zostać samotną matką. Tego samego dnia, Zoe spotyka Stana (Alex O’Loughlin) – faceta, który ma jej wiele do zaoferowania…
Co o tym filmie napisali krytycy? Jedni napisali dużo, inni mało lub wcale. Wszyscy byli jednak zgodni - nie było o czym pisać.
Chinka
"Chinka" to rock'n'rollowa odyseja o losach młodej dziewczyny wkraczającej w dorosłość w dzisiejszym gwałtownie zmieniającym się świecie.
Lu Mei, młoda Chinka znudzona życiem w rodzinnej wiosce postanawia, wyjechać do najbliższego miasta, Chongqing. Lecz tam życie nie okazuje się wcale łatwiejsze. Wkrótce po podjęciu pracy w fabryce zostaje wyrzucona i musi się zadowolić posadą w „salonie fryzjerskim”. Zakochuje się w poznanym tam Spikey’u, płatnym zabójcy na usługach miejscowej mafii, ale nie zostanie z nim długo. Wkrótce Lu Mei wyjedzie do Londynu, gdzie małżeństwo może zapewnić jej spokojne życie. Czy Mei wystarczy monotonność dnia codziennego? W czasie swej podróży Chinka z zapadłej prowincji porusza się w mieszaninie kultur XXI wieku. Film pokazuje, jak ludzie, style życia, towary i muzyka w dzisiejszym świecie przekraczają granice między krajami i kontynentami.
Szkoda tylko, że wszystko to takie nudne, nawet jeśli uwzględnimy nowofalową estetykę filmu.
Skomentuj artykuł