Weekendowy przegląd filmowy

Weekendowy przegląd filmowy
Kadr z filmu "Alicja w krainie czarów"
psd

Co takiego jest w "Alicji w krainie czarów", że od przeszło 150 lat fascynuje kolejne pokolenia? Ci, którzy nie czytali, niech sięgną po książkę. Pozostali w nagrodę mogą pójść do kina. Tam kolejna ekranizacja literackiego arcydzieła Lewisa Carrolla - w 3D.

Alicja w krainie czarów

Tim Burton podjął się przeniesienia na ekrany kin zaczarowanego świata znanego z dwóch książek Lewisa Carrolla – „Alicja w Krainie Czarów” oraz „Alicja po drugiej stronie lustra”. Do współpracy zaprosił... oczywiście Johnny’ego Deepa, z którym zrobił już siedem filmów ("Jedździec bez głowy", "Charlie i fabryka czekolady"). W filmie nie mogło także zabraknąć żony Burtona - Heleny Bonham Carter.

Burton, który chyba już zdążył nas przyzwyczaić do niezwykłej plastyczności swoich filmów i tym razem nie zawodzi. "Alicja..." zachwyca stroną wizualną i technologią 3D. Niesamowite kostiumy, bajeczna charakteryzacja, piękne plenery i ferie barw. To naprawdę robi wrażenie.

DEON.PL POLECA

Nieco gorzej na tym kolorowym tle wypada fabuła. Nie jest to pierwsza ekranizacja "Alicji...", nie dziwi więc, że Burton postanowił trochę pomajstrować przy oryginale. Szkoda tylko, że zamiast opowieści bogatej w zabawne i intrygujące wieloznaczności - serwuje nam średniostrawną historię o lęku młodych przed dorosłością i odwiecznym pragnieniu powrotu do lat dziecięcych.

Ale efekt, jaki osiągnał, dla wielu satysfakcjonujący nie jest. W filmie niewiele bowiem zostało z wieloznaczności interpretacji, inteligentnych zapożyczeń i surrealistycznego humoru, które cechowały literacki pierwowzór. Ot po prostu dostajemy historę nastoletniej już Alicji, która po latach powraca do krainy dziwów, gdzie spotyka swoich starych znajomych.

W polskich kinach film będzie wyświetlany w oryginalnej i polskiej wersji językowej. W rodzimej wersji usłyszymy m.in. Cezarego Pazurę, Katarzynę Figurę czy Małgorzatę Kożuchowską.

Zwiastun w angielskiej wersji językowej

Zwiastun w polskiej wersji językowej

Słyszeliście o Marganach

Hugh Grant powraca. Szkoda, że nie w wielkim stylu. "Słyszeliście o Morganach" to do bólu poprawna i przewidywalna komedia romantyczna. Miejscamie nawet zabawna.

Odnosząca zawodowe sukcesy para z Manhattanu ma taki sam problem, jak 60 procent małżeństw tego miasta. Ich uczucia więdną, a związek się rozpada. Ale kłopoty w życiu osobistym są niczym w porównaniu z tym, czego doświadczą nasi bohaterowie: będą świadkami morderstwa i celem dla wynajętego zabójcy. Agenci federalni, chcąc chronić ważnych świadków, przenoszą Morganów z ich ukochanego Nowego Jorku do małego miasteczka w Wyoming. Tam, gdzie nie działają BlackBerry.

Liban

Przejmujący antywojenny film. Klaustrofobiczny obraz okrucieństwa wojny i bezsensu przemocy. Świat oglądamy tu z wnętrza czołgu. Widzimy go tak, jak bohaterowie filmu. Nie wychodzimy poza stalową kopułę i towarzyszymy załodze w wędrówce przez zgliszcza. Film został uhonorowany Złotą Żabą na festiwalu Camerimage i Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji.

Pierwsza wojna libańska, początek czerwca 1982 roku. Czterech młodych czołgistów, których wspiera grupa żołnierzy piechoty zostaje wysłanych na swoją pierwszą walkę. Łatwa na pozór misja przeradza się w horror. Czwórka izraelskich żołnierzy jest zdana wyłącznie na siebie, a ich czołg jest dla nich jednocześnie kryjówką i śmiertelną pułapką.

Opętani

„Opętani” to unowocześniona wersja klasycznego horroru George’a Romero „Szaleńcy”. Reżyserem filmu jest Breck Eisner („Sahara”), a scenarzystami - Scott Kosar („Amityville Horror”, „Teksańska masakra piłą mechaniczną”) oraz Ray Wright („Puls”, „Przypadek 39”). Jak w klasycznym horrorze, trup ściele się gęsto, sztuczna krew płynie strumieniami. A wszysto to, co ciekawe, przy akompaniamencie pogodnej i radosnej muzyki.

W tym miejscu, zwykle krótko opisujemy fabułę. Ale w przypadku horroru czy jest sens to robić? No dobrze... Amerykański rząd wytwarza w tajnych laboratoriach zabójczy wirus. Kiedy traci nad nim kontrolę, wojsko desperacko próbuje powstrzymać szybko rozprzestrzeniające się śmiercionośne szaleństwo. Problem w tym, że wirus dociera na amerykańską prowincję... Czy można sobie wyobrazić gorszy scenariusz?

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Weekendowy przegląd filmowy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.