Gdzie w Egipcie mieszkała Święta Rodzina? Do dziś są ślady ich obecności
Zgodnie z tym, co czytamy w Ewangelii wg świętego Mateusza, Święta Rodzina musiała uciec do Egiptu przed prześladowaniami Heroda. Gdzie mieszkali w tym państwie? Czy mały Jezus widział piramidy lub rzekę Nil? Odpowiedzi na te pytania nie są wcale nieznane.
- Święta Rodzina uciekła do Egiptu przed Herodem i według tradycji Koptów mieszkała tam przez około cztery lata, odwiedzając miejsca takie jak Mostorod, Wadi El Natroun, Stary Kair i Gebel Qussqam.
- Wiele miejsc związanych z ich pobytem, jak źródełko w Mostorod czy odcisk stopy Dzieciątka Jezus w Ksois, jest czczonych przez Koptów jako świadectwo tej historii.
- W Egipcie miały miejsce liczne objawienia Maryjne, w tym słynne objawienie w El-Zeitoun w latach 1968-1971, uznane przez Kościół za autentyczne.
Święta Rodzina w Egipcie
Na samym początku zajrzyjmy do wspomnianego fragmentu Ewangelii Mateusza. Anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: „Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić”. On wstał, wziął w nocy Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu; tam pozostał aż do śmierci Heroda. Tak miało się spełnić słowo, które Pan powiedział przez Proroka: Z Egiptu wezwałem Syna mego (Mt2,13-15).
Według tradycji Jezus, Maryja i Józef mieli mieszkać w Egipcie przez cztery lata. Mimo że historycy nie są zgodni co do daty śmierci Heroda, większość z nich przyjmuje, że zmarł w 4 r. przed Chrystusem, lecz nie brakuje też głosów, że umarł dopiero w pierwszym roku po Chrystusie (trzeba pamiętać o tym, że rok zerowy nie jest dokładnym rokiem narodzin Jezusa).
Ślady obecności Świętej Rodziny
Przyjmując, że Święta Rodzina rzeczywiście przebywała w Egipcie cztery lata, musiała w tym czasie gdzieś mieszkać. Zgodnie z koptyjską tradycją ich pierwszym przystankiem była Farma, a następnie miasto Mostorod leżące na północ od Kairu. W pobliżu tego miasta znajduje się źródełko, które miało wytrysnąć po przybyciu Świętej Rodziny.
Maryja, Jezus i ich Opiekun mieli udać się następnie do Ksois, gdzie znajduje się skała, na której widnieje odcisk stopy Dzieciątka Jezus, z kolei później trafili do Wadi El Natroun oraz do miejsc znajdujących się blisko Kairu.
"Jeśli tak było, z pewnością widzieli w trakcie podróży starożytne piramidy egipskie" – czytamy na pl.aleteia.org.
Nie był to jednak koniec egipskiej wędrówki Świętej Rodziny. Kolejnym przystankiem był Stary Kair i Maadi, skąd mieli popłynąć łodzią do Deir El Garnous, a następnie do Gabal Al-Teir. Na samym końcu przybyli do Gebel Qussqam, gdzie pozostali przez pół roku. Przed powrotem do Izraela Święta Rodzina zatrzymała się także w Asjut, a później dotarła do domu.
Mieszkający w Egipcie Koptowie, którzy należą do katolickich Kościołów wschodnich, są niezwykle dumni z tej krótkiej, lecz niezwykle istotnej historii Świętej Rodziny.
Objawienia Maryjne w Egipcie
Co ciekawe, w miejscach, gdzie miała przebywać Święta Rodzina, objawiała się Matka Boża. Do jednego z takich objawień doszło w latach 2000-2001 oraz w 2006 w Asjut. Jednak najsławniejszym i uznanym przez Kościół objawieniem Maryjnym w Egipcie jest to z El-Zeitoun, które trwało w latach 1968-1971.
30 kwietnia na wieży koptyjskiego kościoła w Egipcie pojawiła się "świetlista postać", którą zaobserwowali zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie. W 1971 roku biskup katolicki uznał autentyczność tego wydarzenia. Objawienia Maryi miały charakter milczący – Matka Boża nie przekazała wówczas żadnego orędzia. Błogosławiła ludzi, uśmiechała się do nich i często modliła się przed krzyżem znajdującym się na dachu świątyni.
Źródło: pl.aleteia.org / tk
Skomentuj artykuł