Gorbaczow, nagroda i feta w Albert Hall

Zobacz galerię
PAP / drr

Były lider KPZR, pierwszy i jedyny prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow z okazji 80-cioletnich urodzin został w środę uhonorowany galowym koncertem i bankietem w najbardziej prestiżowej sali koncertowej brytyjskiej metropolii.

Koncert w Royal Albert Hall poprzedził bankiet, na którym Gorbaczow wręczył inauguracyjne nagrody swego imienia (Nagroda Michaiła Gorbaczowa - "Człowiek, który zmienił świat") trzem osobom, którzy wnieśli wybitny wkład w rozwój współczesnej cywilizacji, kultury otwartego świata oraz nauki i technologii.

Z inicjatywą ufundowania nagrody wystąpili m.in. Arnold Schwarzenegger, Bono, Hugh Grant, Jose Carreras, Bianca Jagger, Catherine Deneuve, Zaha Hadid, Andriej Makarewicz i Władimir Pozner.

Na koncercie transmitowanym do ok. 40 państw wystąpili znani artyści m. in. Shirley Bassey, której piosenka "Diamenty są wieczne" była oprawą muzyczną filmu z serii przygód Jamesa Bonda pod tym samym tytułem, walijska sopranistka Katherine Jenkins i wokalista Bryan Ferry.

Koncertowała też Londyńska Orkiestra Symfonicznej (LSO) pod batutą Walerija Giergijewa.

Przychód z imprezy, na którą indywidualne bilety kosztowały od 55 do 295 funtów, a loże po kilka tysięcy, zostanie rozdzielony pomiędzy Centrum Dziecięcej Hematologii i Transplantacji im. Raisy Gorbaczowej w Petersburgu oraz jedną z najstarszych angielskich organizacji charytatywnych - MacMillan Cancer Support pomagającej chorym na raka.

Różne imprezy upamiętniające dorobek Michaiła Gorbaczowa w pokojowym zakończeniu zimnej wojny odbywały się w różnych państwach świata w ostatnim półroczu. Koncert w Albert Hall był ich zwieńczeniem. Ich celem było zgromadzenie 5 mln funtów (ok. 8 mln USD) na cele charytatywne.

Michaił Siergiejewicz Gorbaczow urodził się 2 marca 1931 r. w okolicach Stawropola. Po wycofaniu się z czynnego życia politycznego w 1991 r., założył Międzynarodową Fundację Badań Społeczno-Ekonomicznych i Politycznych zajmującą się promocją demokracji i zbiórką pieniędzy na cele charytatywne. Od 1993 przewodniczy międzynarodowej organizacji ekologicznej Zielony Krzyż.

Celem pieriestrojki była demokratyzacja życia politycznego i ustroju państwowego, w tym likwidacja monopolu KPZR na władzę, zwiększenie swobód obywatelskich, częściowe urynkowienie gospodarki i poprawa stosunków z Zachodem. ZSRR okazał się odporny na reformy i załamał się.

Efektem pierestrojki jest upadek systemu komunistycznego, demontaż ZSRR i rozpad Układu Warszawskiego. Z rządami Gorbaczowa związane są takie epokowe wydarzenia, jak wycofanie wojsk radzieckich z Afganistanu, zakończenie zimnej wojny i zjednoczenie Niemiec. Wśród jego dokonań na arenie międzynarodowej wymienia się też działania na rzecz rozbrojenia nuklearnego i zapewnienia światu bezpieczeństwa.

W rzadkich wywiadach prasowych Gorbaczow wypowiada odważne tezy. W lutym np. w wywiadzie dla "Independent on Sunday" powiedział Brytyjczykom, że powinni się wycofać z Afganistanu, a Amerykanie są częściowo winni wojnie z Islamem, ponieważ sami ją na siebie ściągnęli. Wcześniej mówił m. in. o tym, że USA potrzebują własnej pierestrojki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gorbaczow, nagroda i feta w Albert Hall
Komentarze (1)
V
vopaa
31 marca 2011, 11:20
Kolejna zabawa zaślepionych ludzi Zachodu, krórzy już nic nie rozumieją z tego, co dzieje się na tym świecie. No ale skoro gen. Jaruzelski doradza w sprawie bezpieczeństwa, to czemu nie uhonorować Gorbaczowa. To tacy mili starsi panowie. Europa ginie w oczach.