Guenter Grass i Polska - wystawa
Manuskrypty, rysunki, listy i zdjęcia składają się na wystawę „Z Gdańska Do Lubeki: Guenter Grass i Polska”. Ekspozycja, które ukazuje życie i twórczość noblisty z niemieckiej oraz polskiej perspektywy, zostanie otwarta w piątek w Gdańskiej Galerii Guentera Grassa.
Jak poinformowała PAP Iwona Bigos z Galerii, prezentowana w Gdańsku wystawa została przygotowana przez pracowników Domu Guentera Grassa w Lubece, gdzie była eksponowana w ubiegłym roku. „My uzupełnimy ją o kolejne elementy będące w posiadaniu naszej galerii” – wyjaśniła.
Na ekspozycję złożą się materiały pokazujące Guentera Grassa przede wszystkim na tle wydarzeń historycznych w szczególny sposób wiążących dzieje Polski i Niemiec. „Zaprezentujemy choćby materiały dotyczące obrony Poczty Polskiej w Gdańsku, czy też słynnego wydarzenia z 1970 roku, kiedy to kanclerz Niemiec Willy Brandt oddał hołd ofiarom getta w Warszawie” – powiedziała Bigos.
Na wystawie znajdą się też m.in. rzeźby i grafiki noblisty, w których posiadaniu jest gdańska galeria. „Ta ekspozycja powinna przypomnieć odwiedzającym wagę tej postaci: wielkiego pisarza, którzy był też wcielony do SS” – powiedziała PAP Bigos.
Wystawa będzie czynna do końca września. Towarzyszyć jej będzie kilka przedsięwzięć, w tym – zaplanowane na wrzesień pokazy filmów „Blaszany Bębenek” i „Wróżby Kumaka” oraz spotkanie z Viktorią Krason - przedstawicielką Domu Grassa w Lubece.
W planach są także dwa przedstawienia teatralne. 10 lipca młoda gdańska artystka - Ida Bocian zrealizuje monodram „Tula” oparty na „Psich latach” Grassa. Z kolei pod koniec września członkowie gdańskiego Stowarzyszenia Guentera Grassa zaproszą na „Teatr gotowania wg Guentera Grassa” – wydarzenie, w czasie którego aktorzy - przygotowując potrawy spotykane w powieściach noblisty, będą czytać fragmenty jego dzieł.
Guenter Grass, pisarz, autor powieści, poezji i dramatów, także rzeźbiarz i rysownik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r., urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ulicy Lelewela w dzielnicy Wrzeszcz.
Grass angażował się na rzecz poprawy stosunków polsko-niemieckich. Już w 1961 r. opowiadał się za uznaniem granicy na Odrze i Nysie, popierał politykę wschodnią ówczesnego kanclerza RFN Willy'ego Brandta oraz wspierał Solidarność i strajki w Stoczni Gdańskiej.
Skomentuj artykuł