Józef Opalski wyreżyserował spektakl wg opowiadania Czechowa

(fot. wikimedia commons)
PAP / kw

Reżyser teatralny Józef Opalski zrealizował "Nie całkiem wesołą historię" wg opowiadania Antoniego Czechowa. We wtorek przyznał, że pracuje nad inscenizacją, aby "walczyć z paraliżem duszy i z przedwczesną śmiercią".

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Przedstawienie "Nie całkiem wesoła historia" powstało na podstawie opowiadania Czechowa "Nieciekawa historia".

DEON.PL POLECA

Opalski wyznał na spotkaniu z dziennikarzami w Krakowie, że o scenicznej realizacji tego utworu myślał od lat, natomiast podczas prób do spektaklu nieustannie towarzyszyła mu myśl: "Obojętność to paraliż duszy, przedwczesna śmierć".

"Otóż ja staram się właśnie walczyć z takim paraliżem duszy i z przedwczesną śmiercią" - powiedział reżyser. Powołał się jednocześnie na słowa Lwa Szestowa, filozofa i krytyka twórczości Czechowa, że Czechow jest piewcą beznadziejności, w jego utworach nie ma przelewu krwi, ale są pytania o to, jak żyć, i na te pytania nie ma odpowiedzi.

Opowiadanie Czechowa to historia człowieka, który mimo uznania i sławy nie widzi sensu życia. Profesor przekonany o bliskości śmierci zmaga się ze swoimi obowiązkami, nie chce dopuścić do rozpadu cennych dla niego relacji z żoną, córką i przyjaciółką.

Adaptację sceniczną spektaklu przygotowała Anna Burzyńska. Jak zaznaczyła, "Nieciekawa historia" jest jednym z mniej znanych utworów Czechowa, który zasłynął przede wszystkim jako autor dramatów. Jednak - dodał Opalski - to opowiadanie kluczowe w całej spuściźnie Czechowa, a niemiecki prozaik i eseista Tomasz Mann uważał je za jedno z największych opowiadań w historii ludzkości.

"Nieciekawą historię" Rosjanin napisał we wczesnym etapie twórczości. "Czechow napisał opowiadanie jako bardzo młody człowiek. Miał zaledwie 29 lat. Natomiast jest ono pisane raczej z perspektywy człowieka, który już bardzo dużo przeżył, bardzo wiele doświadczeń ma za sobą, jest w pewnym sensie zgorzkniały, wypalony, w rozpaczy, czy zrezygnowany" - mówiła Burzyńska.

Jak zaznaczyła, opowiadanie jest swoistą "soczewką" twórczości Czechowa. Czytelnicy rozpoznają w nim bohaterów późniejszych dramatów tego autora. W inscenizacji scenicznej nie brak cytatów z innych dzieł, np. z "Wiśniowego sadu", Wujaszka Wani", "Trzech sióstr", "Płatonowa".

Józef Opalski (ur. 1947 w Krakowie) reżyser teatralny, literaturoznawca, pedagog. Związany z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i z krakowską Państwową Wyższą Szkołą Teatralną. Za swoją działalność otrzymał liczne nagrody, m.in. Złoty Krzyż Zasługi.

Z teatrem Opalski jest związany od lat 70. W środowisku teatralnym jest określany "Żukiem". Jako reżyser w swoim dorobku ma inscenizacje według Stanisława Ignacego Witkiewicza, Williama Szekspira, Sławomira Mrożka, Lwa Tołstoja, a także spektakle operowe na podstawie utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta, Giuseppe Verdiego, Gioacchina Rossiniego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Józef Opalski wyreżyserował spektakl wg opowiadania Czechowa
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.