Koncerty w centrum Poznania w ramach "Rytmów Marcina"
Koncerty i muzyczne spotkania ożywią w sobotę jedną z głównych ulic Poznania - Św. Marcin. Organizatorzy wydarzenia chcą, by z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki każdy wsłuchał się w "naturalny rytm i głos ulicy".
Jak podkreślono w środę na konferencji prasowej w Poznaniu, "ulicę Św. Marcin codziennie wypełniają rozmaite dźwięki; od stukania obcasów, dzwonków tramwajów, po odgłosy rozmów i ciszę". Koordynatorka wydarzenia Maria Fenrych powiedziała, że poza wsłuchiwaniem się w dźwięki ulicy, "Rytmy Marcina" mają być także okazją do spotkania zarówno dla okolicznych mieszkańców, jak i wszystkich poznaniaków.
- Chcemy, by "Rytmy Marcina" były spotkaniem w różnych miejscach przy tej głównej ulicy, także w tych, które na co dzień nie są widoczne dla przechodnia. Możemy być czasami przytłoczeni tym, że w parterach tej ulicy panuje cisza, ale zupełnie nie widzimy i nie słyszymy tego, co się dzieje w podwórzach, w kamienicach. To wydarzenie to okazja, by się o tym przekonać - mówiła Fenrych.
W sobotę, 1 października, obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Muzyki. Jak zaznaczyła Fenrych, uczestnicząc w koncertach i warsztatach przygotowanych w ramach "Rytmów Marcina", będzie można dodatkowo uczcić święto muzyki. Wśród propozycji znalazł się m.in. koncert Deer Daniel oraz dziewczęcego chóru Skowroneczki, a także atrakcje dla dzieci, seans filmowy i spektakl teatralny.
- W tym roku świętujemy także 500-lecie budowy kościoła św. Marcina i z tej okazji odbędzie się koncert, w którym przejdziemy przez te 500 lat historii muzycznej, chóralnej. Dodatkowo całą historię kościoła i życia w ówczesnej osadzie św. Marcina, która później została włączona do miasta, opowie historyk sztuki Maciej Szymaniak - powiedziała Fenrych.
Jedną z propozycji będzie także podążenie szlakiem miejskich legend, czyli tzw. interwencja artystyczna przygotowana przez Kubę Kaprala i Huberta Wińczyka pt. "Nasłuch z Państwa Środka". - Poznańskie Alfy budowano od końca lat 60. do początku lat 70. Często się mówi o różnych instalacjach, tunelach, które mieszczą się pod tymi budynkami. Tym razem dwóch artystów będzie sprawdzało, czy rzeczywiście pod Alfami istnieją specjalne instalacje nasłuchowe, którymi można się połączyć z Chinami, czyli "Państwem Środka" - tłumaczyła Fenrych.
Chodnik na narożniku ul. Św. Marcin i ul. Gwarnej zmieni się natomiast w parkiet taneczny, na którym odbędzie się potańcówka w rytmie swingu. Swoją taneczną propozycję przygotują także seniorzy, którzy sami staną za stołem DJ-skim i zaproszą poznaniaków do wspólnej zabawy.
Organizatorem wydarzenia jest Strefa Św. Marcin oraz Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Skomentuj artykuł