Kraków Europejskim Miastem Drzew 2013

(fot. Agnieszka Masłowska / DEON.pl)
PAP / slo

Kraków otrzymał tytuł Europejskiego Miasta Drzew 2013. Przyznająca go Europejska Rada ds. Drzew doceniła nie tylko ilość i piękno miejskiej zieleni, ale i to, że tereny zielone są dostępne dla mieszkańców.

- Jednym z najwspanialszych miejsc zielonych w Krakowie są Planty, które w upalne dni dają możliwość wytchnienia w cieniu. Ale miasto ma dużo zieleni także poza centrum m.in. w Nowej Hucie. Drzewa są rozmieszczone nie tylko wzdłuż ciągów komunikacyjnych i ulic, ale też wzdłuż rzek i co ważne tereny zielone są dostępne dla mieszkańców - mówił podczas uroczystości w Urzędzie Miasta Krakowa Jan Goevert z Europejskiej Rady ds. Drzew.

Certyfikat "Europejskiego Miasta Drzew" wręczył Egbert Roozen, reprezentant Amsterdamu, wyróżnionego tym tytułem w zeszłym roku, a odebrała zastępca prezydenta ds. rozwoju Krakowa Elżbieta Koterba. - Nagroda, którą dziś otrzymujemy, to dla Krakowa szczególne wyróżnienie, ale też mocne wsparcie do podejmowania w mieście dalszych działań w zakresie edukacji ekologicznej. Kraków należy do tych miast, które rozwijają się w sposób zrównoważony, pamiętamy o utrzymaniu właściwej proporcji terenów zielonych w stosunku do zurbanizowanych - mówiła Koterba.

W Krakowie funkcjonują 42 parki miejskie o pow. 395 ha. Powierzchnia lasów w granicach miasta to 1 tys. 431 ha. Oprócz tego są trzy parki krajobrazowe, pięć rezerwatów, trzy obszary zaliczone do Natury 2000, 10 użytków ekologicznych i 266 pomników przyrody. W 2012 r. jednostki miejskie posadziły 1,2 tys. drzew i 2,3 tys. krzewów.

Jak powiedziała PAP dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska Ewa Olszowska - Dej miasto chce pozyskać fundusze unijne na pełną inwentaryzację zieleni. - Chcemy wiedzieć jaki jest zasób zieleni i stan zdrowotny drzew. Inwentaryzacja pozwoli nam też rozeznać, jakie gatunki drzew, gdzie należałoby sadzić - mówiła Olszowska - Dej.

Europejska Rada ds. Drzew (EAC) działa od 1992 r. Tytuł Europejskiego Miasta Drzew wręczono po raz siódmy. Może go otrzymać miasto mające powyżej 200 tys. mieszkańców, posiadające zrównoważony i długofalowy program zarządzania drzewostanem miejskim oraz dbające o podnoszenie świadomości o ekologicznej i kulturowej wartości drzew. W gronie miast nagrodzonych tytułem są m.in. Valencia, Turyn, Praga, Malmoe i Turku. W 2014 r. Europejskim Miastem Drzew ma być Frankfurt nad Menem - miasto partnerskie Krakowa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków Europejskim Miastem Drzew 2013
Komentarze (1)
W
wielbicielmajchrowskiego
26 czerwca 2013, 19:18
Nie wiem za co ta nagroda. W Krakowie sukcesywnie zabudowywane są tereny zielone, za zgodą urzędników, wycinane drzewa pod kolejne apartamentowce. Tereny zielone dostępne dla mieszkańców takie jak np. Zakrzówek to jeden wielki śmietnik, okupowany przez hordy pijanych wyrostków. Planty to w okresie letnim noclegownia dla bezdomnych, zaczepiających przechodniów, spożywających alkohol, śmiecących w okół siebie i załatwiających swe potrzeby fizjologiczne na oczach wszytskich. Kraków w żaden sposób nie jest przyjzny drzewom, nie jest przyjzany mieszkańcom.