Krakowskie Spotkanie Poetów

Od lewej: poeci Katherine Larson, A.E. Stallings, Adam Zagajewski, Averill Curdy i Piotr Florczyk na dziedzińcu Collegium Maius UJ w trakcie Krakowskiego Spotkania Poetów 17 bm., w Krakowie. (PAP/Stanisław Rozpędzik)
PAP/ ad

W Krakowie rozpoczęło się Spotkanie Poetów zorganizowane z inicjatywy Edwarda Hirscha i Adama Zagajewskiego. Jego uczestnicy dyskutowali w poniedziałek o poezji i kulturze masowej.

Do Krakowa przyjechali między innymi: Edward Hirsch (USA), Gwyneth Lewis (Wielka Brytania) i Susan Stewart (USA), a także młodzi poeci i tłumacze amerykańscy - stypendyści Poetry Foundation. Z powodów losowych nie dotarli: Durs Gruenbein z Niemiec i Tomaz Salamun ze Słowenii.

Poeci codziennie aż do piątku podczas porannych debat w Collegium Maius UJ będą w języku angielskim rozmawiać o problemach współczesnej kultury, globalizacji poezji, poezji po Holokauście. "Nie są to nudne, akademickie dysputy, ale ciekawe, odnoszące się do współczesności dyskusje, na które można i warto przyjść" - powiedziała PAP Iwona Haberny, odpowiedzialna za promocję wydarzenia.

W Bibliotece Jagiellońskiej zaplanowano we wtorek otwarte dla publiczności spotkanie poświęcone poezji Josifa Brodskiego, przygotowane przez Zeszyty Literackie.

W środę w Muzeum Galicja na krakowskim Kazimierzu odbędzie się pierwszy wieczór poetycki, który poprowadzi Wojciech Bonowicz. Swoje wiersze czytać będą: Edward Hirsch, Ishion Hutchinson, Ilya Kaminsky, Ryszard Krynicki, Katherine Larson, Penelope Pelizzon, Piotr Sommer,  Alicia E. Stallings i Susan Stewart. Wiersze komentować "muzycznie" będą: Maciej Kaziński (viola da gamba) i Frank Pschichholz (lutnia)

Drugie spotkanie z poezją odbędzie się w czwartek w sali krakowskiej PWST. Poprowadzi je Magda Heydel, a udział wezmą: Averill Curdy, Piotr Florczyk, Jennifer Grotz, Jerzy Kronhold, Gwyneth Lewis, Ewa Lipska, Roger Reeves i Adam Zagajewski. Na fortepianie będzie grał Joachim Mencel.

Wstęp na oba wieczory jest wolny.

Przy okazji Krakowskiego Spotkania Poetów, Samorząd Studentów Wydziału Polonistyki UJ nawiązał współpracę  ze studentami z zagranicy uczącymi się w Krakowie i pokusili się o stworzenie poetyckiej mapy Krakowa. Wytypowali kilka miejsc, a ostatecznego wyboru dokonali internauci, którzy za najbardziej poetyckie miejsce w mieście uznali kawiarnię Nowa Prowincja. Drugie miejsce zajęły Planty, a trzecie kawiarnia i księgarnia Massolit.

Organizatorem Krakowskiego Spotkania Poetów jest największa w Stanach Zjednoczonych niezależna organizacja literacka Poetry Foundation, której misją jest wspieranie obecności poezji we współczesnej kulturze. W 2011 r. otworzyła ona dla publiczności Dom Poezji w Chicago, w którym znajdują się: biblioteka złożona z 30 tysięcy woluminów, sala wystawowa, redakcja miesięcznika "Poetry Magazine", ogród oraz biura Fundacji.

Fundacja powstała w 2003 r. dzięki ofiarodawczyni i mecenas sztuki Ruth Lilly, a  wyrosła ze Stowarzyszenia Poezji Współczesnej, funkcjonującego od 1941 r. przy miesięczniku "Poetry Magazine", który jest najstarszym anglojęzycznym magazynem poświęconym poezji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Krakowskie Spotkanie Poetów
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.